Cem: Müzakere değil, teslimiyet

YTP Genel Başkanı İsmail Cem, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Kıbrıs'la ilgili koyduğu koşulların 'müzakere değil, teslimiyet' anlamına geldiğini öne sürdü.

ANKARA - YTP Genel Başkanı İsmail Cem, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Kıbrıs'la ilgili koyduğu koşulların 'müzakere değil, teslimiyet' anlamına geldiğini öne sürdü. Eski Dışişleri Bakanı Cem, Kıbrıs konusundaki gelişmeleri dün yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Cem, şu görüşlere yer verdi:
"Devletlerin geleceğini belirleyen bir anlaşmanın, tarafların kendi iradesini 'üçüncü bir tarafa', Kıbrıs örneğinde 'üçüncü şahsa' peşinen teslim ederek masaya oturmalarına diplomasi tarihi tanık olmamıştır. Taraflar, bu koşullarda masaya oturmakla, iradelerinden vazgeçmekte, KKTC ve Türkiye, kendi egemenlik hakkı olan siyasal iradesini peşinen Annan'a teslim etmektedir. KKTC ve Rum kesimi, dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan anlaşamadıkları konularda Annan'ın vereceği kararı, bu karar ne olursa peşinen kabul etmektedir. Egemenlik hakkından vazgeçmek, herhangi bir iktidarın yetkisinde değildir."