Cem Uzan'a 8 ay hapis cezası

GP lideri, Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 8 ay hapis, 693 milyon para cezasına çarptırıldı.

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan, partisince 13 Haziran 2003'te Bursa'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce, 8 ay hapis, 693 milyon 569 bin lira da ağır para cezasına çarptırıldı. Mitingin tertip komitesi üyesi yedi kişi ise beraat etti.
Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında, Başbakan Erdoğan'ın avukatı Numan Güzey, Cem Uzan'ın avukatları Cevat Özel ve Şaylan Çığgın ile miting tertip komitesi üyesi tutuksuz sanıklardan Metin Taşdelen, Mülayim Anıtsoy, Hasan Can Topgül hazır bulundu. Duruşmada, Başbakan Erdoğan'ın avukatı Güzey, sanık Cem Uzan'ın söylediği kelime ve cümlelerin her birinin 'galiz hakaretler' içerdiğini belirterek, cezalandırılmasını istedi. Uzan'ın avukatları ise müvekkillerinin mitingdeki konuşmasında, hükümetin manevi şahsiyetini tahkir suçu işlenmediğini ve yargılama şartlarının oluşmadığını öne sürerek, davanın düşürülmesini talep etti. Cumhuriyet Savcısı Ali Yılmaz da, geçen duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaasını yineleyerek, sanık Cem Uzan'ın Başbakan Erdoğan'a hakaret suçundan TCK'nın 482/4, 273. maddeleri gereğince cezalandırılmasını, Uzan ile birlikte mitingi düzenleyen tertip komitesi üyesi 7 kişinin ise beraatlerini istedi.
Mahkeme Başkanı Mustafa Öztürk, duruşmaya verilen 10 dakikalık aranın ardından, GP Genel Başkanı Uzan'ın konuşmasını 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na neşren hakaret' olarak nitelendirerek, TCK'nın 482/1-4 maddesi gereğince olayın ve fiilin özellikleri, suçun işleniş şekli, sanığın suçtan önceki ve sonraki davranışları ve kastının yoğunluğunu dikkate alarak Uzan'ın 8 ay hapis, 693 milyon 569 bir lira da ağır para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.
Mahkeme Başkanı Öztürk, Uzan'ın AKP'ye hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ise partinin verdiği geçerli vekaletname ile şikayette bulunulmadığından düşürülmesine, Bursa'daki mitingi düzenleyen tertip komitesi üyesi yedi kişinin ise beraatlerine karar verdi.
Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın, karara itiraz ettiklerini bildirdi. Çığgın, mahkemenin kararını Uzan'a bildirdiklerini belirterek, "Bir insan hapis kararını nasıl karşılarsa, o da öyle karşıladı" dedi. Mahkemenin kararı açıklamasının ardından itirazda bulunduklarını ifade eden Çığgın, "Temyize gittik, Yargıtay'ın kararını bekliyoruz. Hukuki çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

NE DEMİŞTİ?

Uzan, sekiz ay hapis cezası almasına sebep olan mitingde şu sözleri söylemişti:
“Dokunulmazlığı kaldıramadılar. Kaldırsalar, kabinenin yarısı devleti soymaktan hapse girecek... Hükümetiz ama iktidar değiliz, diyorlar. Yani bunlar iktidarsız iktidar...
Genel başkanları kendi ağzıyla ‘Bizim tek rakibimiz Cem Uzan ve Genç Parti’dir’ diyor. Bu lafın üzerinden iki gün geçmeden, ÇEAŞ ve KEPEZ’i işgal ettiriyor. Senin bu yaptığına eşkıyalık denir. Ey kalleş adam! Sana ÇEAŞ ve Kepez’i yedirirsem bana da adam demesinler!
Bak kalleş adam! Sen ne biçim bir Müslümansın be adam... Müslüman haram yemez. Müslüman kul hakkına tecavüz etmez. Senin gözünü korku ve ihtiras bürümüş. Kalleş adam, sen yoldan çıkmışsın. Sen iflah olmazsın. Sende Allah korkusu kalmamış. Sen Allahsız kişisin. Allahsız herif!... Aklınca beni yıldıracak, beni sindirecek! Ey kalleş adam, bilesin ki, benim malım da, canım da bu vatana feda!...
Kalleş adam! Beni iyi dinle bak! Bu beyaz gömlek var ya, bu benim kefenim. Hadi gel canımı da al, alabiliyorsan!...
Bütün bürokratlara sesleniyorum. Siyasilerin siyasi emelleri uğruna, size hukuk dışı uygulamalar yaptırmalarına izin vermeyin! Unutmayın ki, sizler devletin esas yöneticilerisiniz. Siz hancısınız, onlar yolcu!..."