'Cemaatin oyumuza etkisi yüzde 1 olur'

'Cemaatin oyumuza etkisi yüzde 1 olur'
'Cemaatin oyumuza etkisi yüzde 1 olur'
AK Parti kulislerinde Gülen cemaatiyle yaşanan dershane gerilimi sonrası oy tartışması başladı. Genel kanı "Cemaatin oyumuza etkisi yüzde 1 olur" yönünde.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Dershane olayından sonra AK Parti -cemaat ilişkilerinin seyri merak konusu oldu. “Hiçbir şey eskisi gibi olamaz” diyenler çoğunlukta olsa da AK Parti kulislerinde “Cemaatin oyu en fazla yüzde 3” sözü kulaktan kulağa yayılıyor.

Başbakan’ın yakın bir kurmayı ise bu gerilimin kendilerine en fazla yüzde 1’lik bir kayıp verebileceğini söylerken, “Daha önce yaptığımız bir araştırmada STV izleyicisinin Başbakan’a olan sevgisi Kanal 7 izleyicisinden daha fazla” dedi. Aynı kurmaya göre, dershanelerin kapatılmasına halkın yüzde 60’lık bölümü destek veriyor. AK Parti tabanının desteği ise yüzde 60’tan çok daha fazla.

Dershanelerin kapatılması kararına tepki gösteren AK Parti Milletvekili İdris Bal’ın kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna verilmesi de dikkat çekti. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Bal’ın disipline verilmesinin dershane açıklamasıyla ilgisi olmadığını söyledi. Ünal, Bal’ın 2.5 yıldır uyarılara rağmen parti disiplinine uymayan davranışlar sergilediğini öne sürdü. Bal, Gezi olayından Mısır ve Suriye ’ye kadar hükümet politikasını eleştiren açıklamalar yapmıştı. Bal’ın yanı sıra AK Partili 3 milletvekili daha dershanelerin kapatılmasına karşı çıkmıştı. Ünal, bu milletvekilleri hakkında disiplin süreci işletilmeyeceğini söyledi. Ünal, dershanelerle ilgili yasal düzenlemenin AK Parti grubundan sorunsuz bir şekilde geçeceği düşüncesinde.

Ünal, dershane kararının AK Parti-cemaat ilişkilerine olası etkilerini ise “Dershaneler 40 yıldır tartışılıyor. Biz dershaneleri kapatmıyoruz. Dönüştürüyor ve statülerini değiştiriyoruz” sözleriyle değerlendirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1162188116218825

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  düzeltme - diğer yaşam formu

  Ismail Saymaz diyecektim, özür dilerim

  - momentum

  Çok siyasete aklım ermez ama akp'den giden oy gitse gitse mhp'ye gider. Bizim evren tarihimiz beş yıllık olduğu için (bir seçim dönemi yani, onu da doğru biliyorsam), bu tarihin sonunda defterler kapatılır, geçmişe bir sünger çekilir, gökler dürülür ve yeni gelene bakılır. Onunla yeni bir evren tarihi başlar tekrar. O değersiz gazeteci kitapları; eskileri (Turgut Nereden Koşuyor, falan) rafa kaldırılır, yenileri yazılmaya koyulur, hayat böyle sürüp gider işte. Şu Türkiye denen, kerpiç evlerden oluşan 75 milyonluk küçük beldede insanlar işsiz-güçsüzlükten oturup onun bunu dedikodusunu yaparlar: kaymakam kiminle bozuşmuş, emniyet müdürünün yanına kim gelmiş, belediye başkanının kime sözü geçmiyormuş falan. Sonra sabah güneşine doğru gururla geriniriz şöyle: ne politize, ne bilinçli olduğumuzu düşünüp mutlu oluruz. Tanrı'nın memleketi bizim gibilerden mahrum bırakmamasını dileriz.

  traj - consensus

  zamanın trajı nasıl bir milyon bakmak lazım sanırım 900 binini belki fazlasını şirketler ya da vakıflar veya ihalelerle zengin olmuş hacılar alıyor dağıtıyor bayiden alıp okuyana bakın siz

  belli olmaz - diğer yaşam formu

  Yüzde bir ya da on. Önemli olan nicelik degil, nitelik. Bu yapinin orani nedir bilemem, ama yenilmez armada sayilan TSK'ni kagittan kaplana dönüstüren bu yapilanma size ne yabilir, az bucuk tahmin ediyorum gecmise bakinca. Tayyip tehlikeyi farkettiginden baslamisti zaten bu yapiyi Emniyetten, istihbarattan temizlemeye. Ismail Korkmaz'in bugünkü haberini de öyle görüyorum. Yargidan da temizlemeye baslayacaklar. Ne kadar temizlerseniz temizleyin mutlaka kalir orda burda bi tane. Sonucta Ergenekon davalari da, bir savci bulun talimatiyla baslamisti degil mi?

  Yorumcular - CHENELL

  Yorumculardan bazıları ellerini ovuşturup duruyor ama Yeni Cemaatcilerin unuttukları şey şu; AKP ye oy verenlerin içinde çoğunluk cemaate sempati duyuyor olabilir ancak AKP ye oy vermeyin türü bir tavsiye-dayatmada ikinci adresin ne olduğu önemlidir. Kusura kalmayın CHP ye gidecek oy sayısı HDP ye gideni geçmez..

  .. - isakent

  nur cemaatinden bir arkadaş şöyle demişti bizim yolumuz belli bugun AK parti ile denk düştü yarın bir başka parti farketmez .buda kendi gündemleri ve vizyonları oldugunu gösterir benim gözleledigim Vatikan vari bir yapılanmaya gittigidir banka,egitim kurumları,aklınıza gelebilecek her alanında şirketler turizm,inşaat,digerleri . Devletin her alanında ve her kanalında kendi elemanları var ve gün geldi devlete kafa gösterecek duruma geldiler devletin bunlara gereken müdahaleyi yapması elzemdir.İSLAMa hizmet ettigini söylemeleride yalanın dik alasıdır olsa canım kurban işi mezarlıkta KURAN yerine risaleyi nur okuyacak duruma getirdiler hepimiz KURAN cahili oldugumuz içindirki bu biatçi ,hurafeci ,gırtlagına kadar şirke bulaşmış dünya menfaatlerini RAB edinen yapı ortaya çıktı sorgulamayan ve sorgulayanıda yaftalayan yapıdan ALLAHa sıgınırım.

  Efelenmenin Nedeni - efemustafa

  Demek ki efelenmenin nedeni cemaatin oyunun %1 düzeyinde olmasıymış. Bu demektir ki bu oran %10-15 düzeylerinde olsaydı el-etek öpme yağlama yıkama devam edecekti. Ülkemde ne yazık ki siyaset böyle yapılıyor. Görelim bakalım sonuç nasıl olacak?