Cemil Çiçek: Terörün arkasında 28 devlet var

Cemil Çiçek: Terörün arkasında 28 devlet var
Cemil Çiçek: Terörün arkasında 28 devlet var
Eski TBMM Başkanı Çiçek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetinin uğraştığı filanca yere bomba koyan üç kişi, falanca yerdeki beş kişi değil. Terörün arkasında 28 tane devlet var" açıklamasında bulundu. Çiçek, yeni bir parti kurulacağı iddiaları için de, "(Yeni parti kurulacağı iddiaları) Bunlar seçim zamanı, belli kritik günlerde çıkarılan çeşme başı dedikodularıdır" yorumunda bulundu.

RADİKAL - Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Ankara 2. bölge milletvekili adayı Cemil Çiçek, terör olaylarının arkasında 28 devlet olduğunu öne sürdü.

Çiçek, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığının bir otelde düzenlediği sivil toplum örgütleriyle buluşma toplantısında yaptığı konuşmada, 50 senedir siyasetin içinde olduğunu belirterek, Cumhuriyet öncesinden itibaren yaşanan siyasi çekişmelerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyledi. 

Terör olaylarına değinen Çiçek, şöyle devam etti: " Türkiye , belki de cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı bir sürecini yaşıyor. Biz dünyada 17. büyük ülkeyiz. Diyoruz ki, biz 10 ülke arasına gireceğiz. Siz bu kadar işleri kendiniz yaparsanız başkalarının ayağına basarsınız. Bunda hiç tereddüt yok. O bazıları dedikleriniz de boş durmaz. Geçmişte durmadı, bugün de durmaz, yarın da durmayacak iyi anlayamazsak. Boş durmadıkları husus terör. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükumetinin uğraştığı filanca yere bomba koyan üç kişi, falanca yerdeki beş kişi değil. Terörün arkasında 28 tane devlet var. Bunu bir bilelim de birbirimizin yakasına nerede yapışacağız, nerede yapışmayacağız karar verelim."

Çiçek, program çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin "beşinci parti" iddialarıyla ilgili sorusu üzerine, bunların dedikodudan ibaret olduğunu söyledi. Türkiye'de 93 partinin olduğunu dile getiren Çiçek, şunları kaydetti: "Bunlar seçim zamanı, belli kritik günlerde çıkarılan çeşme başı dedikodularıdır. Türkiye'de bildiğim kadarıyla 93 tane parti vardır. Yeni bir parti Türkiye'ye ne getirecek, onu bilemem. Seçim zamanı belli hassasiyetleri dile getirmek suretiyle acaba buradan bir siyasi sonuç çıkar mı diye yapılanlar. Bunlar doğru ve uygun şeyler değil. Zaten ismi geçenlerin de bunu yalanladığını biliyorum. Yeni bir parti kurmak yerine, hepimizin bir partisi var. Katkımız olacaksa, ülkeye bir şey verebileceksek, herkes bulunduğu parti içerisinde bu katkısını verirse daha iyi olur. Bu bölünmelerle siyaseten bir yere varma şansımız ve imkanımız olmaz. 93 tane parti var. 94'üncüsü ne getirecek ona bakmak gerekir. Ben bunların dedikodu olduğunu düşünüyorum. Zamanlaması da ilginçtir."
AA