Cemil Çiçek'ten 'anayasa yapamıyoruz' mektubu

Cemil Çiçek'ten 'anayasa yapamıyoruz' mektubu
Cemil Çiçek'ten 'anayasa yapamıyoruz' mektubu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun anayasa yapamayacağına ilişkin 4 siyasi parti genel başkanına mektup yazacağını açıkladı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Meclis Başkanı Cemil Çiçek 25 ayda ancak 60 madde üzerinde anlaşan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na noktayı koymak için düğmeye bastı. Komisyonunun yeni anayasa yapamayacağı yönünde kanaati olduğunu söyleyen Çiçek, 4 partinin genel başkanına mektup yazacak. Muhalefet partileri ise Çiçek’e tepki göstererek masadan kalkan taraf olmayacaklarının mesajını verdi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun 3 saat süren bugünkü toplantısında Cemil Çiçek, mutabakat sağlanan 60 madde ile uzlaşma sağlanamayan 112 maddenin şerhleri ile birlikte TBMM’nin internet sitesinden yayınlanması önerdi. Çiçek, “Hatta daha kalıcı olması için kitaba dönüştürüp, Anayasa yapım sürecinde görüş bildiren 22 çatı kuruluşuna gönderelim” dedi. Çiçek, Komisyon’un yaptığı çalışmaları bir raporla AK Parti, CHP , MHP ve BDP genel başkanlarına bildireceğini de açıkladı. Bunun üzerine MHP’li Faruk Bal, “Bunları yapalım, ancak bundan sonraki toplantının da tarihini belirleyelim” dedi.

Çiçek rest çekti
Meclis Başkanı, bundan sonra komisyon çalışmalarına devam etmek istemediğini belirterek, “Ben komisyonun yeni, sıfırdan anayasa yapamayacağı kanaatindeyim. Bu şartlar altında komisyon çalışmalarını sürdürmek istemiyorum. Çalışma, semeresiz kalıyor” dedi. Çiçek’in sözleri üzerine CHP’li üye Atilla Kart ve MHP’li üye Faruk Bal, “Komisyonu fiilen dağıtma yetki ve sorumluluğunuz yok. Komisyon’un 15 maddelik mutabakatının son maddesine göre, komisyon ancak bir partinin çekilmesi ile sonlanır. Üst üste üç toplantıya katılmayan parti, komisyondan çekilmiş sayılır” diyerek itiraz ettiler. MHP’li Bal, AK Parti’lilere, “Dolambaçlı yollara başvurmayın. Çiçek üzerinden hareket etmeyin, çekilecekseniz çekilin” derken, BDP’li üye Bengi Yıldız ise,AKP , komisyonu etik olmayan bir şekilde sonlandırmak istiyor. Dört partinin iradesi ile kurulan komisyon, TBMM Başkanı tarafından dağıtılamaz” diye konuştu.

Reste rest
Çiçek’in restine muhalefet partileri restle cevap verdi. Uzlaşma Komisyonu’nun CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, yarın saat 15.00’de toplanma kararı aldıklarını, toplantıya AK Parti’li üyelerin katılmaması halinde ise bunu tutanakla kayıt altına alacaklarını açıkladılar.

Çiçek, liderlere mektup yazacak
Toplantının ardından soruları cevaplandıran Komisyon’un AK Parti’li üyesi Mehmet Ali Şahin, “Sayın Çiçek, gelinen durumu bu komisyonun Anayasa yapamayacağı yönündeki kanaatini parti genel merkezlerine yazı ile ileteceğini açıkladı. ‘Oradan gelinen cevaplara göre hareket ederiz’ diyerek toplantıyı kapattı” dedi.

Muhalefete göre masa devrilmedi
AK Parti’li Şahin’in Komisyonun fiilen bittiği mesajını veren sözlerine muhalefetten tepki geldi. CHP’li Atilla Kart, “Anlaşılan o ki TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile AKP arasında zımni veya açık bir görüşme olmuş. Orada Çiçek’e ‘Komisyonu bitir’ dayatması yapılmış. Sayın Çiçek, AKP içindeki hiyerarşik ilişki içinde Başbakan’ın verdiği talimatla, görev, yetki ve sorumluluğunda olmadan TBMM Uzlaşma Komisyonu’nu fiili olarak sona erdirme girişiminde bulunmuştur” dedi. Kart, AK Parti’nin komisyondan çekilme özgüven ve kararlılığını gösteremeyerek, TBMM Başkanı üzerinden bunu yapmak istediğini savunarak, “Biz yarın toplanacağız. AKP bundan sonraki üç toplantıya katılmazsa, komisyondan çekilmiş sayılacak. Bunu tutanağa bağlayacağız” dedi. MHP’li Faruk Bal ise, “Komisyon varlığını sürdürüyor, tereddüt yok. TBMM Başkanı’nın istifası komisyonun dağıldığı anlamına gelmez. Protokol çok açık. AKP’nin komisyondan çekildiğini açıklaması çok etik olurdu. Sayın Çiçek’in dört siyasi partinin iradesinin üzerine çıkarak komisyonu dağıtma yetkisi yok” diye konuştu.

BDP’li Bengi  Yıldız da şunları söyledi:
“Meclis Başkanımız son 5 dakikada ‘ben bu güne kadar ki çalışmaların karnesini çıkartırım siyasi partilerin genel merkezlerine gönderirim, oradan da bir cevap beklerim’ dedi. ‘Ben böyle bir komisyona artık başkanlık yapmam’ dedi. Meclis Başkanı iktidar partisine bir manevra yapma hakkını verdi. Aslında halka hesap vermek istemeyen, kapalı kapılar ardında bir anayasayı kotarmaya çalışan bir yaklaşımla karşı karşıyayız.”