CEPS: Türkiye öncü olabilir

Avrupa Politikası Çalışmaları Merkezi (CEPS), hazırladığı bir raporda AB'ye girmiş Türkiye'nin dış politika ve güvenlik alanında 'köprü başı ve öncü' rolü üstleneceğini belirtti.

BRÜKSEL - Avrupa Politikası Çalışmaları Merkezi (CEPS), hazırladığı bir raporda AB'ye girmiş Türkiye'nin dış politika ve güvenlik alanında 'köprü başı ve öncü' rolü üstleneceğini belirtti. Raporda, AB'nin kendini çevreleyen güney ve doğu bölgelerinde istikrar, barış ve modernleşme getiren bir rol oynamak istemesi halinde, Türkiye'nin bünyeye dahil edilmesinin büyük avantajlar getireceği ifade edildi.
Çalışmada, Türkiye'nin katılımının reddedilmesi halinde ise ülkenin istikrarsızlıkla karşı karşıya kalabileceği ve kaos ortamına girebileceğine dikkat çekildi. Raporda, "Türk demokrasisi devam eden bir süreç. Bu komşuları için ilham kaynağı olabilir. Türkiye, ideolojik kaos ve şiddetin yanı başında yer alan modern ve çokkültürlü Avrupa'nın köprü başı olabilir. Türklerin sivil ve askeri kaynakları Avrupa'yla entegre edilebilirse, Türkiye, bölgeye yönelik 'yumuşak ya da yumuşak olmayan' güç projeksiyonlarında öncü rol oynayabilir" denildi.