'Çete bakanlarla ilişkide'

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, adı Nesim Malki cinayetine karışan Erol Evcil'le görüşen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in istifasını istedi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, adı Nesim Malki cinayetine karışan Erol Evcil'le görüşen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in istifasını istedi. Meclis'te dün bir basın toplantısı düzenleyen CHP'li Koç, Şener'in, Erol Evcil'le yaptığı görüşmeyi gündeme getirdi.
23 Eylül 1998 tarihli bir gazetede yer alan Eyüp Aşık-Alaattin Çakıcı telefon görüşmesinin ardından, Aşık'ın bakanlık ve milletvekilliğinden istifa ettiğini anımsatan CHP'li Haluk Koç, şunları söyledi:
'Türkiye amuda kalkmalı'
"Bugün ise Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Malki cinayetinden mahkûmiyet alan ve çete sanığı olarak yargılanan birisiyle görüşmeler yapıyor. Ne için görüşüyor? Bir tek bilineni, Sivas Demir-Çelik'in satışı. Eğer geçmişte o telefon görüşmesinin ortaya çıktığında bu ülke ayağa kalktıysa bugün de amuda kalkmalı.
Sayın Abdüllatif Şener, gerek Erol Evcil'le ne görüştüğünü, gerekse Turkcell ve Yapı Kredi Bankası hisseleriyle ilgili olarak Gary isimli bir Amerikalı spekülatörle görüşüp görüşmedini açıklamalıdır."
Başbakan Yardımcısı Şener'in, sorumluluğu gereği geçmişte Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın yaptığı gibi istifa etmesi gerektiğini savunan Koç, "Buna cesaret edemeyeceğini biliyoruz. Ancak hiç değilse bu sorularımıza cesaretle, sorumluluğunun taşıdığı ağırlıkta hemen yanıt vermelidir" dedi.
Meclis'teki basın toplantısında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki (TMSF) 'köstebek' olaylarını örnek veren ve AKP hükümeti döneminde de geçmişteki ilişkilerin aynen sürdürüldüğünü ileri süren Koç, aynı ilişkilerin devam ettiğini, çetelerin devletin içinde cirit attığını savundu.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "Çeteler, bu hükümet döneminde de hiç çekinmeden bakanlarla ilişkiye geçiyor. Davul aynı sadece millete eziyet çektiren, vuran tokmak değişti" diye konuştu. Koç, bir soru üzerine, Başbakan Yardımcısı Şener'in tavrına göre TBMM'deki denetim mekanizmalarını harekete geçireceklerini belirtti.
Şener için ne yazılmıştı?
16 Aralık 2004 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımlanan haberde, Başbakan Yardımcısı Şener'in, Sivas Demir-Çelik'in satışıyla ilgili olarak Erol Evcil'i arayarak, "Erege Metal senin mi?" diye sorduğu, "Yakınlarımın" yanıtı alması üzerine de, "Sivas Demir-Çelik'in sorunlarını bölgede siyasi propaganda malzemesi olarak kullanmayın, fabrikanın sökülüp başka yere taşınacağına dair duyumlar var, fabrika sökülmesin" diye uyardığı belirtilmişti.