Çetin: Güç bir görev üstlendim

NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, rotarlı olarak dün başkent Kâbil'e ulaştı.

KÂBİL - NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, rotarlı olarak dün başkent Kâbil'e ulaştı. Hikmet Çetin ile yanındaki sivil danışmanları Süleyman Gökçe ve Faruk Kaymakçı, Kâbil Havaalanı'nda, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri tarafından karşılandı.
Türkiye Büyükelçiliği ikametgâhında istirahat eden Çetin, daha sonra ISAF karargâhına geçti. Çetin ve beraberindeki heyeti taşıyan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait özel uçak, Kâbil'e giderken hava durumu ve ikmal nedeniyle önceki gün Bakü'deki Bine Havaalanı'na inmişti.
Çetin, Etimesgut'taki askeri havaalanından hareketinden önce yaptığı açıklamada, güç bir görev üstlendiğini, ancak Türkiye ile Afganistan arasındaki ilişkilerin görevini kolaylaştırdığını belirterek, Afganistan'da
yeni siyasi yapılanma ve geniş tabanlı demokratik bir hükümet yapısının oluşturulmasına yardımcı olacağını söyledi.
Görevi süresince aslında Türkiye'nin başarılı olma sorumluluğunu omuzlarında taşıdığını da ifade eden Çetin, "Türkiye'yi her zaman düşünerek
orada olacağız. Çünkü bizim başarımız Türkiye'nin başarısı olacaktır. O bakımdan orada görevimizi başarırsak, kendimiz için değil, ama Türkiye adına çok büyük sevinç duyacağız" dedi.