Ceza Kanunu için yumuşama işareti

Çağrıdan önce
AB'nin müzakere koşulu saydığı TCK için Meclis Başkanı Arınç devreye girdi. Arınç, CHP'nin başvurusu üzerine TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmadan önce Başbakan Erdoğan'a AKP'nin tavrını sordu.
Yine görüşecekler
Erdoğan, Arınç'a tavrını Brüksel gezisindeki görüşmeler sonrasında kendisine bildireceğini söyledi. Arınç'ın bugün Erdoğan'la ikinci defa görüştükten sonra olağanüstü toplantının tarihini açıklaması bekleniyor.
Limit 30 Eylül
Arınç'ın sözleri şöyle: "Önemli olan toplantının yapılması ve amaçlanan neticenin alınması. 1 Ekim'den sonra başkanlık seçimi var. TCK ile ilgili gelişme olacaksa, kanaatime göre 30 Eylül'e kadar olması lazım."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'nin müzakere tarihi verilmesi için ön- şart olarak gündeme getirdiği Türk Ceza Kanun (TCK) tasarısı için TBMM Başkanı Bülent Arınç devreye girdi. Arınç, TBMM'yi toplantıya çağırma çağrısı yapmadan önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek AKP'nin tavrını sordu. Başbakan Erdoğan, Arınç'a AKP'nin tavrını bugün Brüksel'de yapacağı görüşmeler sonrasında kendisine bildireceğini söyledi. Bülent Arınç'ın Meclis'in olağanüstü toplantı tarihini bugün açıklayacağı bildirildi.
Arınç dün TBMM Başkanlık Divanı toplantısı öncesi gazetecilerin CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısına ilişkin sorularını yanıtladı. CHP'nin 123 imzalı başvurusunun içtüzüğe uygun olduğunu vurgulayan Arınç, "Önemli olan toplantının yapılabilmesi ve amaçlanan neticenin alınabilmesidir" diye konuştu.
'AKP'nin desteği şart'
184 olan toplantı yeter sayısının bulunması için ikinci bir partinin desteğine ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Arınç şunları söyledi. "Bu şüphesiz Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de iştiraki olmalı ki TBMM Genel Kurulu toplanabilsin. Bu konuda AKP ile temas ettim. Birkaç gün içinde sonucu alıp çağrıyı yapacağız. Katılmadıkları takdirde bunun sonuçları görülür, katıldıkları takdirde de Meclisimiz açılır ve gereken çalışmalar yapılır. Özet olarak şunu söyleyeyim, CHP'nin çağrısı içtüzüğe uygundur. Başkan olarak benim yedi gün içerisinde böyle bir toplantı talebini karşılamam gerekir. Bunun için şartların oluşmasını bekliyorum. Çok uzun bir zamana gitmeden bunun neticesini hep beraber göreceğiz."
Arınç, 1 Ekim'den sonraki 5 günlük adaylık başvuru süresinde TCK tasarısının görüşülmesinin doğru olmayacağını söyledi. Geçmişte zorunluluktan iki istisna yaşandığını ifade eden Arınç, "Kanaatime göre doğru olan o beş günlük süre içerisinde yasamaya ilişkin bir çalışmanın yapılmamasıdır, çok zaruret olunmadıkça böyle bir şeyin mümkün olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla, TCK ile ilgili bir gelişme olacaksa benim kanaatime göre 30 Eylül'e kadar onun olması lazım" dedi.
Erdoğan ile görüşme
Arınç'ın bu açıklamasından Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi. Arınç'ın bu görüşmede, içtüzüğe göre CHP' nin olağanüstü toplantı çağrısını işleme koymak zorunda olduğunu anımsatarak, Erdoğan'a tavırlarının ne olacağını sorduğu öğrenildi. Erdoğan ise TCK tasarısı ile ilgili bugün Brüksel'de AB yetkilileri ile yapacağı görüşmenin sonucuna göre bir karar vereceklerini ifade etti.
Brüksel'e göre çağrı
Başbakan'ın bu açıklaması üzerine Bülent Arınç, Meclis'in olağanüstü toplantı gününü belirlemek için Erdoğan'ın Brüksel temaslarını bekleme kararı aldı. Edinilen bilgiye göre Arınç, bugün Erdoğan ile yeniden bir telefon görüşmesi yapacak. Bunun ardından CHP'nin çağrısı doğrultusunda akşam üzeri Meclisi olağanüstü toplantıya çağıracak.
Kamp dikkate alınacak
Arınç'ın Erdoğan'dan olumlu bir sinyal alması halinde AKP'nin hafta sonunda Kızılcıhamam'da yapacağı kamp çalışmasını da dikkate alarak Meclis'i CHP'nin istediği tarih olan 28 Eylül yerine daha sonra ya da daha önce de olağanüstü toplantıya çağırabileceği ifade edildi.