'Ceza neyse çekeriz'

İnceleme sürüyor
Tren kazasının ardından Bakanlar Kurulu'na bilgi veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, kişisel kararı için incelemenin bitmesini beklediğini belirtti. Karaman "Raporlar çıksın, neyse çekeceğiz" dedi.
'Rant o şapkada'
Ulaştırma Bakanı hakkında gensoru isteyen CHP, 3 Ağustos'ta Meclis toplantısı için başvurdu. CHP lideri Baykal'dan, Başbakan Erdoğan'a yanıt: "Siyasi rant arıyorsa, taktığı kırmızı trenci şapkasına baksın."

ANKARA - CHP, TBMM Genel Kurulu'nun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım için gensoru açılmasını görüşmek üzere 3 Ağustos'ta olağanüstü toplanmasını istedi.
CHP Parti Meclisi (PM) dün toplandı. Toplantı öncesinde Genel Başkan Deniz Baykal, tren kazası ardından muhalefeti siyasi rant peşinde koşmakla suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a sert yanıt verdi. Baykal, "Başbakan önce başına giydiği kırmızı tren şapkası, eline aldığı işaretle altyapısı gerçekleşmeden, bilimsel görüş alınmadan başlattığı hızlandırılmış tren uygulamasına baksın. Asıl siyasi rant orada" dedi.
PM ardından olağanüstü toplantı istemli 120 imzalı başvuru TBMM Kanunlar ve Kararlar Daire Başkanlığı'na verildi. Başvuruda, Ulaştırma Bakanı hakkında gensoru açılması için, 3 Ağustos Salı günü TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplanması istendi.
CHP, gensoru önergesini de toplantı çağrısıyla birlikte verdi. Önergenin gerekçesinde, gerek bilim çevreleri, gerekse ilgili sivil toplum kuruluşlarının hızlandırılmış tren uygulamasına ilişkin uyarılarının, Ulaştırma Bakanlığı, TCDD ve AKP yönetimince dikkate alınmadığı vurgulandı.
Şimdi ne olacak?
Anayasa'nın 99. maddesine göre, gensoru önergesi, verilişinden sonraki üç gün içinde bastırılarak üyelere dağıtılacak ve dağıtılmasından itibaren 10 gün içinde gündeme alınıp alınmayacağı görüşülecek. Gensoru önergesi gündeme alınırsa, görüşülmesi bu kararın verildiği tarihin üzerinden
iki gün geçmedikçe yapılamıyor ve yedi gün sonraya bırakılamıyor.
Gensoru görüşmesinde üyelerin veya grupların vereceği gerekçeli güvensizlik önergeleri veya Bakanlar Kurulu'nun güven isteği, bir tam gün geçtikten sonra oylanıyor. Bakanlar Kurulu'nun veya bir bakanın düşürülebilmesi, üye tamsayısının salt çoğunluğuyla (276) mümkün oluyor.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "Böyle bir gensoruya gerek kalmamasını dilerdik. Yapılması gereken ilk iş hızlandırılmış tren uygulamasının karar vericilerinin geçici olarak görevden ayrılarak yerlerine atanacakların olayın tahkikine imkân sağlanması idi" diye konuştu. Topuz, Başbakan Erdoğan'ın da Yıldırım kadar sorumluluğu olduğunu öne sürerken, gensoru ile Bakan'ın yerinden uzaklaşmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
ANAP: Gitmesini bilmek
Öte yandan CHP'nin ardından ANAP da hızlandırılmış tren kazasına TBMM'nin el koymasını istedi. ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Kurulacağı açıklanan tarafsız komisyonun ne olduğunu ve kararını biz biliyoruz. Gitmesini bilmeyenlere, gensoruyla hadleri bildirilmelidir" dedi.