'Cezaevi değil konukevi'

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'deki cezaevi sisteminin Avrupa'nın üzerinde olduğunu ifade ederken, cezaevlerini 'devlet konukevi' diye niteledi.

BURSA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'deki cezaevi sisteminin Avrupa'nın üzerinde olduğunu ifade ederken, cezaevlerini 'devlet konukevi' diye niteledi. Yeni kanunla cezaevlerinin meslek edindirme yerine dönüşeceğini ifade eden Çiçek, yargının sorunlarına elbirliğiyle çözüm getirileceği mesajı verdi.
Bursa'da incelemelerde bulunan Bakan Çiçek, Tükiye'deki cezaevlerini övdü. PKK/PRD, Hizbullah ve İBDA-C üyelerinin de kaldığı Bursa Özel Tip Cezaevi ile E Tipi Cezaevi'ni gezen Çiçek, şöyle konuştu:
"Geçmiş yıllarda, Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerdeki temsilciler gelip, cezaevlerini geziyorlardı ve olumsuz raporlar tutuyorlardı. İddia ediyorum, bugün bizdeki cezaevi sistemi Avrupa'dakilerin çoğunun üzerindedir. Mübalağa etmiyorum ama, 'cezaevi' lafı beni rahatsız ediyor. Buralar 'devlet konukevi.' Konuklarımızın topluma yararlı olması, bir daha buralara düşmemesi için çaba harcıyoruz."
Hazırlanan yeni İnfaz Kanunu'nun bu yıl çıkartılacağını hatırlatan Bakan Cemil Çiçek, cezaevlerinin meslek edinme yeri olacağını söyledi.
Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler ve Baro Başkanı Asude Şenol'u ziyaretinin ardından katıldığı Bursa Hâkimevi açılışında, yargı sorunlarını
elbirliğiyle çözecekleri mesajını verdi. Çiçek, "Yargının çok sorunu var ama bu dönem farklı bir dönem. Yasama, yürütme, yargı bir devletin en önemli gücüdür. Bu üç gücün, Türkiye'nin daha ileriye gitmesine omuz vermeleri lazım" dedi.
(dha, aa)