Cezaevleri her gece rüyalarıma giriyor

Cezaevleri her gece rüyalarıma giriyor
Cezaevleri her gece rüyalarıma giriyor

Fotoğraf: AA

ANKARA - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 13 mahkûmun ölümüyle sonuçlanan Şanlıurfa Cezaevi’ndeki olayların nedeninin mahkûmlar arasında yaşanılan bir kavga olmadığını, tutuklu ve hükümlülerin sorunlarına dikkat çekme yöntemi olabileceğini söyledi. Ergin istifa talepleriyle ilgili olarak, “İstifa etmek sorunu çözmez” karşılığını verdi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün düzenlediği bilgilendirme toplantısında idari ve adli soruşturmanın devam ettiğine dikkat çekti. Ergin, cezaevinde 42 tutuklu ve hükümlünün askeri uçakla İzmir Cezaevine nakledildiğini, bunların 16’sının çocuk 26’sının da yetişkin olduğunu söyledi. Ergin, ayrıca yine 85 hükümlü tutuklunun da yakın ilçe cezaevlerine intikal halinde olduğunu belirtti.
Bakan Ergin, yerinde yaptığı denetimler sırasında ne hissettiğinin sorulmasına ilişkin olarak şöyle konuştu: “Bir insan ne hissettiyse onu hissetim. Ben de bir insanım, ben de bir babayım, benim de çocuklarım var.
Bu toplumda yaşayan 74 milyon ülke insanı ne hissediyorsa, bu ülkenin Adalet Bakanı olarak daha derin bir şekilde ben yüreğimde hissediyorum. Ve her gece başımı yastığa koyunca, cezaevlerinde 126 bin civarında şu anda mevcut bulunan tutuklu ve hükümlüm var. Bütün bunların problemleri rüyamda beni rahatsız eden bir yapıda.”
Ergin, Şanlıurfa Cezaevi’ne klima götürüldüğü haberlerinin de doğru olmadığını belirterek “Bakanlık olarak kendi özeleştirimizi elbette yapıyoruz. Özeleştiriye gelince 2009 ‘da Urfa Cezaevi’nde bu sorunu acil çözmek üzere harekete geçilmiş ancak 1, 1.5 buçuk yıl içinde oraya iki tane T tipi cezaevi yapılarak bu sorun giderilecek” diye konuştu. (RADİKAL)