@sarikayaercan

CHP, 301 vekil adayını ön seçimle belirliyor

CHP, 301 vekil adayını ön seçimle belirliyor
CHP, 301 vekil adayını ön seçimle belirliyor
CHP'de bugün aralarında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın da bulunduğu 41 il ve 45 seçim bölgesinde hâkim gözetiminde, bir ilde ise örgüt denetimde ön seçim yapılıyor. Yaklaşık 800 bin CHP üyesi, aralarında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da bulunduğu bin 500 aday adayı arasından 301 adayı belirleyecek.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Bugüne kadar 9 kentte adaylarını örgüt denetiminde ön seçimle, 7 kentte de merkez yoklamasıyla belirleyen CHP ’de bugün 41 il ve 45 seçim bölgesinde hâkim gözetiminde, Trabzon’da ise örgüt denetimde ön seçim yapılacak ve 6 milletvekili adayı belirlenecek. Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat’ta yaklaşık 800 bin CHP üyesi bin 500 aday adayı arasından 301 milletvekili adayını oylarıyla belirleyecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 2. Bölge, eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül İstanbul 2. Bölge ve eski Genel Sekreter Önder Sav da Ankara 1. Bölge’de vekil adaylığı için yarışacak. Sarıgül ve Sav’ın sandıktan çıkıp çıkmayacağı ise bugünün en çok merak edilen konularından…

KILIÇDAROĞLU 80 ADAY ADAYI İLE YARIŞACAK

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da 2015 Genel Seçimleri için İzmir 2’nci Bölge’den ön seçime giriyor. Seçim sonuçlarını etkilememek için kente gitmeyeceği belirtilirken 80 aday adayı ile yarışacak olan Kılıçdaroğlu’nin  sandıktan birinci çıkmaya çalışacak. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ön seçimde ilk sırayı alması halinde, genel merkez kontenjanı nedeniyle milletvekili aday listesinde ikinci sırayı alacak; ilk sırada bir kadın aday olacak.

İşte CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun hayatını anlatan belgesel

ERDAL İNÖNÜ BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

1991 yılındaki genel seçim öncesi, dönemin SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de Kılıçdaroğlu gibi İzmir 2. Bölge’den ön seçime girmiş, sandıktan birinci çıkmıştı. İnönü o dönemde kente gidip ön seçimde üyelerden oy istemiş ve şunları söylemişti: “Şimdi ön seçim için, milletvekili adaylığı için oy istiyorum. Daha sonra 20 Ekim’de yapılacak genel seçimler için oy isteyeceğim. Ben ön seçimde 14 numaralı adayım. Milletvekili olabilmem için oylarınızı istiyorum. Üyelerden oy isterken iktidara geldiklerinde ilk 6 ayda Türkiye ’de demokrasiyi ve ekonomiyi rayına oturtacaklarını belirten İnönü dönemin iktidar partisi ANAP’la ilgili ise şöyle konuşmuştu: “Kendi partilerinde demokrasiyi uygulamayan, bu partilerin temsilcileri geldikleri zaman, ‘Siz, ülkeye demokrasi getireceğiz, diyorsunuz, ama önce kendi partinizde demokrasi yok. Adaylarınızı nasıl belirliyorsunuz?’ diye sorun. O zaman ne cevap verecekler bakalım.”

BAYKAL 97 ADAY ADAYI İLE YARIŞACAK

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “kontenjan” teklifini kabul etmeyerek ön seçime girmek isteyen eski Genel Başkan Deniz Baykal, kendi deyişiyle; “Sıfırdan siyaset” yapıyor.  Baykal 1 kontenjanın bulunduğu listeye girmek için 97 aday adayı ile yarışacak.  CHP’nin önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş da ön seçim yarışına giren aday adaylarından.

ANKARA’DA SAV SANDIKTAN ÇIKABİLECEK Mİ?

Bir, üç ve beşinci sıraların Genel Merkez kontenjanına ayrıldığı Ankara 1’inci Bölge’de ise eski Genel Sekreter Önder Sav ve eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın temsil ettiği  ‘Eski CHP’ ile Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık gibi isimlerin temsil ettiği ‘Yeni CHP‘ arasındaki liste savaşının sonucu da merak ediliyor. CHP kulislerinde bu ön seçim Sav’ın son hamlesi olarak yorumlanıyor.

İSTANBUL’DA 3 BÖLGEDE 409 ADAY YARIŞIYOR

Yaklaşık 230 bin CHP üyesinin üç seçim bölgesinde sandığa gideceği İstanbul’da ise farklı bir yarış göze çarpıyor. Bugün üyeler kontenjanlar hariç 74 milletvekili adayını belirlemek için sandığa gidecekler.  Birinci bölgede 170, ikinci bölgede 113, üçüncü bölgede ise 126 olmak üzere toplam 409 aday adayı yarışacak. Birinci bölgede 93 bin 842, ikinci bölgede 63 bin 67, üçüncü bölgede 73 bin 210 üye bulunuyor. İstanbul 1’inci Bölge’deki önseçim mücadelesinde Gazeteci Barış Yarkadaş, Osman Korutürk, Kadir Gökmen Öğüt ve Mahmut Tanal, Özgen Nama’nın da aralarında bulunduğu 170 aday adayı seçilebilecek sıra için yarışacak.

SARIGÜL’ÜN ‘YA TAMAM YA DEVAM’ SEÇİMİ

Adaylar itibariyle ön seçim yarışının en çetin geçeceği seçim çevresinin İstanbul 2. Bölge olduğu dile getiriliyor. Aralarında eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski milletvekilleri Mehmet Sevigen, Şinasi Öktem, Çetin Soysal,  İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Melda Onur ve PM üyesi Ercan Karakaş, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında yargılanan emekli Albay Dursun Çiçek, İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, 2009 yerel seçimlerinde Şişli’de Mustafa Sarıgül’ün karşısına CHP adayı olarak çıkan Muharrem Sarıgül, Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Seyfullah Beysülen ve Televizyoncu Çiğdem Anad’ın da bulunduğu 113 aday adayı Meclise gidecek sırada kendilerine yer bulmak için yarışacak.

CHP yönetimi ‘fermuar’ yöntemiyle 1, 3, 5 ve 7. sıraları kontenjana ayırdı. Ön seçime giren adaylar ise 2, 4, 6, 8 ve sonraki sıralar için yarışacak. CHP kulislerinde en çok konuşulan konuların başında Mustafa Sarıgül geliyor. Deniz Baykal ile genel başkanlık yarışına giren, kavgalı kongre sonrası yarışı kaybeden ve partiden ihraç edilen,  yıllar sonar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tekrar CHP’ye dönen ancak o yarışı da kaybeden Mustafa Sarıgül’ün ön seçimde ne yapacağı merak konusu. Son dönemlerde Şişli Belediyesi’nde yaşananlar nedeniyle sıkıntı günler yaşayan Mustafa Sarıgül açısından bu ön seçimin tamam ya da devam seçimi olacağı konuşuluyor. İstanbul 3. Bölge’de ise Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, eski vekil Metin Işık, Dr. Ali Şeker dahil 126 aday adayı liste yarışı verecek.

Sarıgül, 'CHP yüzde 35 oy alır mı?' sorusunu yanıtsız bıraktı

ANAHTAR LİSE UYARISI

Parti içinde belli grupların özellikle büyük kentlerde anahtar liste çıkarabileceği, bu listeleri de parti yönetiminin ya da genel başkanın listesi gibi sunabileceği iddialarına ilişkin adaylar, üyelere uyarılarda bulundu. Alınan bilgilere CHP yönetimi ya da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bir anahtar liste çıkarılmayacak.

ÇARŞAF LİSTE İLE OY KULLANILACAK

Bugün yapılacak ön seçimde bütün aday adaylarının isim ve soy isimlerinin yazılı olduğu çarşaf liste ile oy kullanılacak. Üyeler, oy pusulasında adları yazılı olan aday adaylarının karşısına işaret koyarak tercihini belli edecek. İşaret sayısı; o seçim çevresinin ön seçimle belirleyeceği milletvekili adayı sayısından çok ve bu sayının yarısından az olamaz. Örneğin İstanbul 1. Bölge’den 26 milletvekili seçilecek.  CHP Parti Meclisi kararı gereği 1, 3, 5, ve 77nci sıralar kontenjan adayına ayrıldı. Bu durumda üyeler geriye kalan 22 milletvekili adayını belirlemek için oy kullanacak. Oy verirken 11’den az 22’den fazla isime oy veremeyecek.11’den az, 22’den çok isime oy veren üyenin oyu geçersiz sayılacak. Bu durum İstanbul 1 ve 3. Bölgelerde ise en az 13, en fazla 26 aday adayına oy verme şeklince olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ön seçime gireceği İzmir 2. Bölge 13 milletvekili çıkarıyor. CHP 3 sırayı kontenjana ayırdığı için üyeler 5’den az 10’dan fazla aday adayına oy veremeyecek.

PARTİ YÖNETİMİ SIRALAMAYI DEĞİŞTİREMİYOR

Hakim gözetiminde yapılana bu seçimde ön seçim sonuçları en çok oy alandan en aza doğru sıralanacak ve vekil adaylık sırası kontenjanlar dikkate alınarak yapılacak. Yani İstanbul’da ön seçim sıralaması 2, 4, 6, 8, 10, 11… şeklinde belirlenecek. CHP yönetiminin bu sırayı değiştirme yetkisi bulunmuyor.

ÖN SEÇİMDE KİMLER OY KULLANABİLECEK

31 Aralık 2014 tarihi ve öncesinde CHP üyesi olan ve ön seçim bölgesinde ikamet eden kişiler oy kullanabilir. Oy kullanacak üyenin yanında mutlaka bir kimlik bulundurması gerekiyor. Üyenin aidat borcunun olması oy kullanmaya engel değil.

ÖN SEÇİME GİREN BAZI VEKİLLER

Deniz Baykal’ın dışında ön seçime giren bazı milletvekilleri şöyle: Afyon’da Ahmet Toptaş, Amasya’da Ramis Topal, Aydın’da Metin Lütfi Baydar, Balıkesir’de Haluk Ahmet Gümüş, Ayşe Nedret Akova ve Namık Havutça, Bolu’da Tanju Özcan, Burdur’da Ramazan Kerim Özkan, Çanakkale’de Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan, Çorum’da Tufan Köse, Denizli’de Adnan Keskin, Edirne’de Kemal Değirmendereli, Erzincan’da Muharrem Işık, Giresun’da Selahattin Karaahmetoğlu, Kırklareli’nde Turgut Dibek, Manisa’da Özgür Özel, Sakine Öz ve Hasan Ören, Niğde’de Doğan Şafak, Ordu’da İdris Yıldız, Sivas’ta Malik Ecder Özdemir ve Uşak’ta Dilek Akagün Yılmaz. İstanbul’da Aykut Erdoğdu, İlhan Cihaner, Kadir Gökmen Öğüt,  Melda Onur, Osman Korutürk, Mahmut Tanal, Ankara’da Aylin Nazlıaka, İzmir’de Mustafa Balbay, Mustafa Moroğlu.”

Oral Çalışlar yazdı. "CHP önseçimle parti içi demokrasiye kapı açıyor "