@sarikayaercan

CHP, 5 ayda 2 vekil kazandı

CHP, 5 ayda 2 vekil kazandı
CHP, 5 ayda 2 vekil kazandı
7 Haziran'da yüzde 24,94 oy alan CHP 132 milletvekili çıkarmıştı. 1 Kasım seçimlerinde ise oy oranını 25,43'e vekil sayısını ise 134'e çıkardı. Sadece 6 ilde birinci olabilen CHP, 35 ilde vekil çıkaramadı. En büyük başarı Tunceli ve Ardahan'da yaşandı. Haziran seçimleri sonrası ikinci parti olan CHP lideri Kılıçdaroğlu Başbakan adayı olarak lanse edilmişti. Şimdi ise istifa edip etmeyeceği tartışılıyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Türkiye’de 56 milyon seçmenin 965 bin seçmenin 47 milyon 297 bini sandığa gitti. 7 Haziran’da seçmen sayısı artmasına rağmen CHP, 11 milyon 468 bin oy alabilmişti. 1 Kasım seçimlerinde ise oyunu 450 bin artırarak 11 milyon 987 bine çıkardı. 7 Haziran’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 'sıfır' çeken CHP aynı hüsranı yine yaşadı. Diğer illerde ise  Ardahan ve Tunceli’de 7 Haziran’da kaybettiği vekillikleri geri aldı.Niğde de de vekil çıkarmayı başardı. CHP 7 Haziran'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli’de bir şok yaşamıştı. Partinin oy oranı yüzde 20.6’ya düşerken, kentteki iki vekillik de HDP’nin olmuştu. CHP bu seçimde Tunceli’deki 1 vekilini tekrar kazandı. Ardahan’da 7 Haziran’da kaybettiği 1 vekili eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ı aday göstererek tekrar geri aldı. 

6 İLDE BİRİNCİ OLABİLDİ

7 Haziran’da 10 ilde birinci olan, CHP, 1 Kasım’da sadece 6 ilde birinci parti olabildi.  Parti sadece Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, İzmir, Aydın, Muğla’da ilk sırayı aldı. CHP 35 ilde vekil çıkaramadı, Türkiye genelinde oyları az da olsa yükseldi. CHP kıyılardaki hakimiyetini de kaybetti. Çanakkale, Mersin, Zonguldak ve Eskişehir gibi illerde de birinciliğini AKP’ye kaptırdı.

35 İLDEN VEKİL ÇIKARAMADI

CHP, 7 Haziran seçimlerinde Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize,  Siirt, Van, Şanlıurfa, Şırnak, Yozgat, Niğde, Ardahan, Kahramanmaraş ve Tunceli olmak üzere 38 ilden vekil çıkartamamıştı. Parti dün Niğde, Ardahan ve Tunceli’den birer vekil çıkardı ancak, bu kez de Erzincan, Ordu ve Denizli’de 1’en vekillik kaybetti.  İzmir’de vekil sayısını 2 artırdı. Böylece vekil çıkartılamayan il sayısı 35 oldu. Parti 7 Haziran’da olduğu gibi en düşük oyu Şırnak’tan aldı. Partinin oy oranı 1.16’da kaldı.

KARADENİZ’DE  7 HAZİRAN ÖNCESİNE DÖNDÜ

CHP Karadeniz’de 7 Haziran seçimlerinde kısmen kıpırdama yaşanmıştı. Samsun, Trabzon, Giresun, Artvin, Bartın illerde vekil sayısını korumayı başardı. Sadece Ordu’da vekil sayısını 2’ye çıkarırken, Zonguldak’ta birinci parti oldu.

İÇ ANADOLU’DA KAYIP

CHP İç Anadolu Bölgesi’nde de oy kaybı yaşadı. Oy kaybı yaşamasına rağmen 2011 yılında bir milletvekili çıkardığı illerde vekil sayısını büyük oranda korumayı başardı. Ankara’da oy oranı azda olsa artırdı ancak vekil sayısı aynı kaldı. 7 Haziran’da birinci olduğu Eskişehir’de ise oy oranı aynı kaldı ama birinciliği AKP’ye kaptırdı.

MERSİN’DE VEKİL ARTTI, BİRİNCİLİK GİTTİ

Akdeniz Bölgesi’nde ise 7 Haziran’daki oy oranını korudu. Mersin’de birinci parti olamadı ama vekil sayısın 1 artırdı. Antalya, Adana, Isparta gibi illerde mevcut vekil sayılarını korumaya başardı. Yerel seçimde belediyeyi kazandığı Hatay’da ikinci parti oldu.

EGE BÖLGESİ’DE OYLARINI YÜKSELTTİ AMA...

CHP’nin 7 Haziran’da oy artışı sağladığı iller Ege’deki iller olmuştu.  Bu seçimde de Egedeki illerde oy oranını artırdı. İzmir’de vekil sayısını 2 artırırken, Aydın’da oy oranı artmasına rağmen 1 vekil kaybetti. Denizli’de vekil kaybettiği illerden biri oldu. İzmir, Muğla, Aydın, gibi illerde de birinci oldu.

Mustafa Sarıgül meclise giremedi

İSTANBUL’DA OYU YÜKSELDİ, VEKİL SAYISI AYNI

Marmara Bölgesi CHP'nin oy oranını artırdığı nadir bölgelerden oldu. İstanbul’da 7 Haziran’a göre oy oranını artırdı ama vekil sayısı aynı kadı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da birinci parti oldu. Bursa’da ise oy oranı ve vekil sayını korudu. Çanakkale’de ise birinciliği kaybetti.

İSTİFA EDECEK Mİ?

CHP ise 2011 seçimlerine göre ‘ Haziran’da yüzde 0,9 ve 3 vekil kaybederek seçimden çıkmıştı. Bu sonuca rağmen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başarılı olduklarını dile getirmişti. Yaptığı açıklamada aynı yüreklilikle çalışmaya devam edeceğiz. Ancak bizim açımızdan bir sorun yok. Memnunum; istifayı gerektiren bir sonuç da değil” demişti. CHP Sözcüsü Haluk Koç, Kılıçdaroğlu’nun Başbakan adayı olduğunu açıklamıştı. Kılıçdaroğlu bu seçimden sonra ise yaptığı açıklamada "Oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyorum" dedi. Şimdi Kılıçdaroğlu’nun istifa edip etmeyeceği tartışılıyor. CHP lideri 'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' soruna; "CHP'yi diğer partilere benzetmeyin. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektiriyorsa o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz. O çerçevede hareket edeceğiz'' diye yanıt verdi.

CHP NEREDEN NEREYE GELDİ?

CHP 50 milyon 200 bin seçmenin oy kullandığı 2011 seçimlerinde Türkiye genelinde 11 milyon 147 bin oyla yüzde 25,98 oy almış ve 135 milletvekili çıkarmıştı. 2014 yerel seçimlerinde ise oy oranını yükseltmiş ve CHP, 12 milyon 513 bin yüzde 27,80 oy almıştı. 7 Haziran’da seçmen sayısı artmasına rağmen CHP, 11 milyon 468 bin oy alabilmişti. 1 Kasım seçimlerinde ise oyunu 450 bin artırarak 11 milyon 987 bine çıkardı.  

Kılıçdaroğlu'ndan seçim değerlendirmesi