CHP adayları da iddialı

28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere az bir süre kalmasına rağmen, AKP ile CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını henüz netleştiremedi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere az bir süre kalmasına rağmen, AKP ile CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını henüz netleştiremedi. Kamuoyu, özellikle seçimin favorisi gösterilen iktidar partisi AKP'nin başkan aday adaylarının üzerinde yoğunlaşsa da, CHP'den ortaya çıkan aday adayları da başkanlık yarışında çok iddialı.
Başvuru süresi 19 Ocak'ta sona eren CHP'de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için ancak üç resmi başvuru yapıldı. Bu üç isim,
İzmit Milletvekili Sefa Sirmen, Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Jeofizik Kurumu Derneği Başkanı, deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan.
Son anda CHP lideri Deniz Baykal'ın sürpriz bir ismi aday gös-termemesi halinde ibrenin Sefa Sirmen'den yana olduğu ileri sürülüyor. Önceki gün Baykal'la görüşen Sirmen'in, 'Propaganda çalışmaları için İstanbul adayının bir an önce belirlenmesini' istediği, bu isteme Baykal'ın hak verdiği ve "Değelendirmelerimiz sürüyor. Az bir zaman kaldı. Önümüzdeki günlerde adaylar belirlenip açıklanacak" dediği öğrenildi.
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylarıyla,
İstanbul'a ilişkin düşünceleri, seçilmeleri halinde uygulamayı planladıkları projeleri üzerine konuştuk. Sefa Sirmen 14 yıllık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı deneyimine, Prof. Ahmet Ercan İstanbul'un korkulu rüyası haline gelen deprem konusundaki bilgisine, Akif Hamzaçebi'yse vizyon projelerine güveniyor.
Hazırladıkları projelerinin detaylarını aday gösterildikten sonra açıklayacağını belirten üç aday adayı da, kamuoyunda oluşan havanın aksine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen tarafın iktidar partisi AKP değil, CHP olacağı iddiasında.Ercan: İlk işimiz depreme çözüm

Jeofizik Kurumu Derneği Başkanı ve deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, kentin deprem ve ulaşım sorununun çözümü için aday adayı olduğunu söylüyor. Mevcut haliyle depreme yakalanılması durumunda en az 40 bin ölü ve 150 milyar dolarlık maddi hasarın meydana geleceğini belirten Prof. Ercan, beş milyar dolarlık bir yatırımla şehrin kurtulabileceğini düşünüyor. Ercan, ulaşımın çözümünde Boğaz geçişinde yeni bir köprünün yanı sıra batırma tüp tünele de karşı:
'Şehir düz yükselmeli'
"Ben İstanbul'un en büyük sorunu olan deprem ve ulaşımı çözmek istiyorum. Amacım, bu kenti bir an önce depreme hazırlayabilmek. Risk taşıyan bütün konutları deprem yıkmadan ben yıkacağım ve yerle-rine toplu konutlar yapacağım.
İstanbul'da ortalama üç olan kat yüksekliğini yedi kata çıkarıp, alanı küçültüp, 'yık yap, düz yüksel' projem var. Yani yeni bir İstanbul yapmak değil, tam tersine İstanbul'u bulunduğu yerde düzeltmeye ihtiyacımız var. Bizim deprem tehlikesiyle karşı karşıya kalan yoksulları ve orta sınıfın oturduğu yıkılmayı bekleyen yapıları yıkmaya ihtiyacımız var. Depremi beklersek en az 40 bin kişinin ölümüne ve 150 milyar dolarlık maddi hasara yol açacak. Bir an önce çözüm şart.
Yeraltı raylı tünel
Üçüncü köprüye karşıyım. Batırma tünele de karşıyım, depremde riskli. Yerli teknolojiyle bir yeraltı raylı tüneli düşünüyorum. Köprü trafiğini sıfıra indirip üçüncü köprü gereksinimini ortadan kaldırmak istiyorum.
İstanbul'un yeşil alanlarının ve su havzalarının depremi neden göstererek yok edilmesine karşıyım. İstanbul'un yerinde iyileştirilmesini ve uygar bir kent haline gelmesini istiyorum."


Sirmen: Referansım Kocaeli

İzmit Milletvekili ve eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, aday olması halinde seçimi fark atarak kazanacağından emin. Sirmen'in projeleri arasında şehri depreme hazırlamak, artan nüfusla orantılı yeni birimler oluşturmak, metro projeleriyle ulaşım sorununu çözmek ve yatırımlarla 500 bin kişiye iş olanağı sağlamak bulunuyor:
'Önce iyi yönetim'
Son 10 yılda, 'Şu proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nindir' diyebileceğim hiçbir proje yok. 10 yıl önce ne yaşanıyorsa, bugün
İstanbul'da aynı sorun devam ediyor. İstanbul'un en büyük ihtiyacı iyi bir yönetim. İstanbullularla birlikte İstanbul'u yeniden yaratmak, hayal edemeyecekleri projeleri gerçekleştirmek için bu göreve adayım.
Bir şehrin kaderinin nasıl değiştirilebileceğini, 14 yıllık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'mda kanıtladım. Kocaeli eskiden nefes aldıkça insanların zehirlendiği, denizle bağlantısı kopmuş, suları kesik, çalışanının maaşını ödeyemeyen bir şehirdi.
Şimdi çöpünden elektrik üretip para kazanan, körfezinden 22 çeşit balık türü çıkan, marina ve lokantalarında yemek yenen, havası temiz ve suyu 24 saat akan bir şehir. Eskiden Kocaelili alışverişe İstanbul'a giderdi, şimdi İstanbullular Kocaeli'ne buz patenine geliyor.
'İstanbullu eve hapsoldu'
İstanbul'da insanlar artık trafiğe çıkmak istemiyor, çünkü evine stresle dönüyor. İstanbul'da metro bir an önce her yere ulaştırılmalı. Üzerinden beş sene geçti ama İstanbul'da depreme yönelik ciddi hiçbir çalışma da yapılmadı.
Depremin nereleri vuracağı belli. Buralarda korunabilecek yerler güçlendirilecek, korunmayanlar kamulaştırılacak. İstanbul'un nüfus artışını ne yapsanız engelleyemezsiniz ama belediye herkesin İstanbullu olarak yaşamasını sağlamalı.


Hamzaçebi: İstanbul dünya kenti olacak

CHP Trabzon Milletvekili ve eski İstanbul Deftardarı Akif Hamzaçebi'nin
İstanbul strajesinin üç hedefi, dünya kenti olmak, katılımcılık ve yüksek yaşam kalitesi: "Sorunların kaynağı olan nüfus ve göç, aynı zamanda İstanbul'un önemli bir potansiyeli. Alternatif gelişme alanları, göçü önleyecek projelerdir. Yapılaşma hızına parelel ulaşım politakaları geliştirilmeli.
İstanbul'da gecekondu semtlerinin rehabilitasyonu ve kültür merkezi projeleri, istihdam yaratacak, işsizliği azaltacaktır. Kentin tarihi ve kültürel özellikleri öne çıkarılmalı, İstanbul bir bilim, sanat ve kültür merkezi haline getirilmeli. İstanbul, kendi kaynaklarını kullanarak depreme karşı güçlendirilmesi gereken yerleşim merkezlerini rehabilite edebilir. Geliştirilecek konut projeleri bu sorunu çözmeye yeterli.
Gecekondulara rehabilitasyon
İstanbul'da yapılması gereken kentin sorunlarını çözecek, dinamizmi ortaya çıkaracak uzun vadeli bir stratejiyi ortaya koymaktır. Gecekondu semtlerinin rehabilitasyonundan başlanarak İstanbul'da yerleşme ve yapılaşma kalitesi yükseltilmeli. Katılımcı, saydam bir kent yönetimiyle verimlilik artırılmalı. Küreselleşme, Avrupa'daki yeni yapılanma ve Türk Cumhuriyetleri İstanbul'un gerçek anlamda bir dünya kenti
olabilmesi için büyük fırsat. Bunlar değerlendirilmeli.