CHP Ankara'ya aradığı 'sağcı' adayı buluyor

CHP Ankara'ya aradığı 'sağcı' adayı buluyor
CHP Ankara'ya aradığı 'sağcı' adayı buluyor
CHP, Ankara'da Melih Gökçek'e rakip arayışını sürdürüyor. Başkent'te "sağcı" aday arayışında olan CHP yönetiminin yeni favorisi belli oldu: Turgut Özal'ın gözdelerinden ANAP'lı eski bakanlardan Lütfullah Kayalar.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA  - CHP , özellikle MHP tabanından oy alacağına inandığı Kayalar’ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapmak için harekete geçti. Kayalar’ın Yozgatlı ve “milliyetçi-muhafazakar” kimliğinin Orta Anadolu kökenli insanların yoğun yaşadığı Ankara’da büyük avantaj olacağı konuşuluyor.

ANAP’ta Tarım ve Maliye Bakanlıkları yapan Lütfullah Kayalar, yıllarca potansiyel “genel başkan” olarak görülmüş ancak girdiği yarışı kaybetmişti. Kayalar, 2007’de milletvekili adayı olduğu CHP’nden seçilemeyince siyasete ara vermişti.

Ankara’da aday arayışını sürdüren CHP’nin önceliğinin “sağ” kökenli isimler olduğu biliniyor. MHP’nin aday göstermediği Mansur Yavaş’la görüşen ancak sonuç alamayan CHP’nin gündemine İlhan Kesici ve Mehmet Ali Bayar’da girmişti. Prof.Dr.Yalçın Karatepe ve Ankara milletvekili Bülent Kuşoğlu’nun isimlerinin de konuşulduğu CHP’nde ibrenin Lütfullah Kayalar ve İlhan Kesici’den yana olduğu söyleniyor. Yapılan anketlerde ise CHP milletvekilleri içerisinde Ankara adayı olarak en popüler isim Grup Başkanvekili Muharrem İnce çıkıyor


  http://www.radikal.com.tr/1162354116235412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Lütfullah bey gelirse... - kbrayılmz

  Melihe Gökçek'e oy vermekteki tek sebebim sağdan olmasıydı, Lütfullah bey geliyorsa kusura bakmasın ama kaba bir tabirle "Gökçek'e benden oy çalışmaz".

  Neden Olmasın ? - serdar senay

  -Milliyetçi ve muhafazakar -Daha önce birçok bakanlık görevi yapmış _Herzaman makamını hakkıyla elde etmiş -Bilgi ve kültür bakımından donanımlı -Anavatan zamanında da başkanlık sıfatı yakıştırılmış bir şahsiyet. Olumsuz bir taraf göremiyorum.Sorulabilecek tek bir soru var ; NEDEN OLMASIN ?

  Akıllıca - hüseyin ay

  Bence CHP çok akıllıca bir hareket yapıyor.Bu aday öyle gökten zembille inmiş gibi karşılanmamalı.2007 seçimlerinde de CHP bünyesinde bulunan biriydi.Gayet başarılı bir karar.

  Ne Pahasina - iekanat

  Bir yorumda secim kazanmak icin sagci aday sart demis birisi. Hocam, sagci aday kitligi yok ulkede. Sag partiler bunun icin varlar. Birak sagci aday sagci partiden secilsin. "Sol" oldugu iddasinda olan bir partinin sagci adayla basa gelmesi icin kendisini sol yapan seyleri feda etmesi lazim. O noktada da basa gelmese daha iyi. Ha CHP zaten sol degil, o bakimdan sagci aday gostermesi de sasilacak birsey degil, o baska.

  şimdiye kadar nasıl inandık - denizlerinefendisi

  CHP artık ne derse bana göre tersi doğrudur. Bu nasıl solculuk. Hele barış sürecini desteklemediğinden anlamalıydık.Yoksullara "makarnacı- kömürcü" diye hakaret ederek zaten solcu olunmaz. Onlardan tabii ki oy alamaz. Onun için sağcı bir aday arayışına girmişler.

  Sasiracak birsey yok - iekanat

  CHP en son ne zaman sol bir partiydi? Hafizam eskisi gibi degil, hatirlayamiyorum o kadar eskiyi.

  sağ değil ama sol asla - makul

  CHP ne sağ ne de soldur. CHP düzen içinden işgörenlerin sosyal demokrasi kırıntısı kisvesinde toplandığı düzen, hem de kara düzen partisidir.