CHP: Başkanlık düzeni yıkar...

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, AKP yönetimince gündeme getirilen başkanlık sistemine karşı çıkarak, "Bu sistemle istedikleri, toplumsal ve anayasal denetim mekanizmalarını etkisizleştirerek tüm gücü başkanda toplamak.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, AKP yönetimince gündeme getirilen başkanlık sistemine karşı çıkarak, "Bu sistemle istedikleri, toplumsal ve anayasal denetim mekanizmalarını etkisizleştirerek tüm gücü başkanda toplamak. Bu, çağdışı bir yaklaşım" dedi.
Topuz, TBMM'deki basın toplantısında, AKP'nin başkanlık sistemini tartışmaya açma girişimini, '17 Aralık öncesi AB'ye mesaj verme kaygısı' olarak niteledi. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun "Başkanlık sistemine üç-beş günde geçilebilir" açıklamasını hayretle karşıladığını kaydeden Topuz, bir anayasa profesörünün bu yorumlarının 'saflık' anlamına geldiğini savundu. Başbakan Erdoğan'ın hayalinin ABD'deki başkanlık sistemi olduğunu öne süren Topuz, şöyle devam etti:
"Ancak bu sistemi Türkiye'ye uydurmak mümkün değil. Almanya'da Hitler'i de böyle bir anlayış yarattı, sonuçları ortada. Türkiye'de iktidar partisinin tüm kurumlarla savaşı var. Hukuku çiğneyerek, toplumsal ve anayasal denetim mekanizmalarını etkisizleştirerek, tüm gücü başkanda toplamak istiyor. Bu, çağdışı bir yaklaşım. Bizim rejimimizin temeli egemenliğe dayanır. Bu egemenliği sembolik hale getirmek, devletin kurumlarını yok etmek ve tüm yetkileri başkanda toplayarak demokratik düzeni ortadan kaldırmak istiyorlar."