CHP bastırdı AKP pes etti

TCK tasarısının görüşüldüğü TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda 'türban'
tartışmasında CHP'nin dediği oldu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TCK tasarısının görüşüldüğü TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda 'türban'
tartışmasında CHP'nin dediği oldu. CHP'nin komisyon çalışmalarını 'boykot kararı' AKP'liler geri adım attırdı. Tasarıya AKP'lilerce eklenen ve türbanın kamu alanlarında serbest bırakılmasını öngören hükümlerden vazgeçildi.
CHP'li üyeler Orhan Eraslan ile Feridun Ayvazoğlu'nun katılmadığı Alt Komisyon toplantısında AKP'liler Tasarı'nın eğitim, öğretim ve inanç özgürlüğünün engellenmesine ilişkin maddelerinde değişiklik yaptı.
Yeni düzenleme ile, cebir veya tehdit kullanarak; 'kişinin eğitim ve öğretim hakkını kullanmasını', 'suç işlemediği sürece kişinin kamu kurum veya kuruluşlarda verilen hizmetlerden yararlanmasını engelleyenlere'
2-5 yıl; mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmaktan men eden kişiye de 1-5 yıl hapis cezası verilmesi hükme bağlandı. Komisyonun önceki gün yapılan toplantısında CHP'liler, bu değişikliklere 'Türban serbest bırakılıyor, tarikatları yasalaştırıyor' gerekçesiyle tepki gösterdi. AKP'lileri, 'Cumhuriyet'in temel niteliklerine dinamit koymakla' suçlayan CHP'liler, gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar komisyon çalışmalarına katılmama kararı aldı. CHP'nin bu kararı üzerine AKP geri adım atmak zorunda kaldı. Komisyonun dünkü toplantısında CHP'nin itiraz ettiği hükümler, madde metinlerinden 'tartışma' bile yapılmadan çıkarıldı.