CHP: Biz MHP gibi değiliz

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesinden sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in "Kıbrıs konusunda MHP ile aynı görüşleri paylaşıyoruz" açıklaması parti içinde tepki ile karşılandı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesinden sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in "Kıbrıs konusunda MHP ile aynı görüşleri paylaşıyoruz" açıklaması parti içinde tepki ile karşılandı.
Bahçeli'nin muhalefet partileri arasında Kıbrıs için ortak tavır belirlemeye yönelik yaptığı temaslar çerçevesinde geçen salı Baykal'a yaptığı ziyaret ve bu ziyaretten sonra Onur Öymen'in yaptığı açıklama parti tabanında tepki ile karşılandı. Dış politikadan sorumlu Öymen'in partiyi sağa çektiğini savunan bazı milletvekilleri, 'CHP'nin Kıbrıs'ta çözümden yana olduğunu, bu konuda MHP ile aynı düşünmesinin söz konusu bile olamayacağını' söyledi.
'Söylem rahatsız ediyor'
Adının verilmesini istemeyen MYK üyesi bir milletvekili CHP' nin Kıbrıs'ta çözüm istediğine dikkat çekerek, "CHP olarak bizim Kıbrıs'ta çözümü içeren bir politikamız var. Bu konuda bize yakın düşünen partiler de olabilir. Ancak, MHP'nin bu konuda ne söylediğini bile bilmiyoruz. Sayın Bahçeli, Kıbrıs'ta çözüm istiyor mu? Televizyonlarda böyle bir konuşması olduğunu anımsamıyorum bile. Dolayısıyla, 'Kıbrıs sorununun çözümü konusunda MHP ile aynı düşünceleri paylaşıyoruz' söylemi doğru değil ve bu söylem beni rahatsız ediyor" dedi.
CHP'nin Kıbrıs ile ilgili bir politikası olduğunu ve başka partilerle birlikte anılmak durumda olmadığını vurgulayan MYK üyesi, şöyle konuştu:
"CHP, sorunun çözümü için mülkiyet ve sınırlar konusuna dikkat edilsin istiyor. Çözüm için bu konudaki sıkıntıların giderilmesini istiyor, yoksa çözüme karşı çıkmıyor" diye konuştu. Aynı MYK üyesi, 1 Mayıs'a kadar Kıbrıs sorununun çözülememesi halinde Rum kesiminin AB'ye üye olacağını da vurgulayarak, "Yunanistan, 'Kıbrıs'ın AB'ye alınmaması halinde AB'nin genişleme programını veto edeceğini' söylemişti. Şimdi Rum kesimi de AB üyesi olacak. AB kararlarında veto hakkı önemli bir hak. Bunun Türkiye açısından ileride problem yaratacağı endişesini taşıyoruz. Kıbrıs sorununun çözülmesi ise Türkiye'nin AB üyeliği için daha uygun koşulları yaratacaktır"
Dışişleri Komisyonu üyesi İstanbul Milletvekili Halil Akyüz de CHP ile MHP'nin AB ve Kıbrıs politakasının örtüşüyor gibi gösterilmesine tepki gösterdi: "CHP, Kıbrıs'ta ne pahasına olursa olsun değil ama çözümden yana. Ancak, Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyen unsurlar Kıbrıs'ta bir anlaşmaya karşı çıkmaktadırlar. MHP böyle bir partidir ve CHP'nin böyle bir parti ile yan yana olması mümkün değildir. Ama CHP, Kıbrıs'taki soydaşlarımızın geleceğini garanti altına almak için bazı hassasiyet göstermektedir. Ben Genel Başkanımızın sayın Bahçeli ile yaptığı görüşmeyi böyle yorumlamaktadayım. Yoksa CHP ile MHP'nin Kıbrıs ve AB politikalarını hiçbir şekilde örtüşmesi söz konusu bile olamaz."
CHP'li bazı milletvekilleri ise CHP'nin Kıbrıs konusunda izlediği politikadan rahatsızlıklarını belirtirken, Öymen'in partinin son zamanlarda
izlediği politikaların belirlenmesinde etkili olduğunu ve CHP'nin dış politika çizgisini sağa çektiğini' ileri sürdüler.