CHP Çevik Bir'i yokladı

CHP, bugün toplanacak ve yerel yönetim adaylarının kesinleştirileceği Parti Meclisi öncesinde Ankara ile İstanbul sorununu çözebilmek için son arayışlarını sürdürüyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - CHP, bugün toplanacak ve yerel yönetim adaylarının kesinleştirileceği Parti Meclisi öncesinde Ankara ile İstanbul sorununu çözebilmek için son arayışlarını sürdürüyor. Bu çerçevede SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, adaylık önerisini 'alan boşaltma' formülüyle geri çevirirken, bu kez emekli orgeneral Çevik Bir'in adı gündeme getirildi.
CHP'den Bülent Tanla ile Zülfü Livaneli, Karayalçın'la görüşerek Ankara'dan aday olması için daha önce yapılan önerinin geçerliliğini koruduğunu ilettiler. Karayalçın ise diğer sol partilerle oluşturulan
'demokratik güçbirliği'nin adaylarını belirlemeye başladığını, bu aşamadan sonra bu hareketi yarı yolda bırakamayacağını yineledi. Karayalçın, SHP adayı olduğunu, bu aşamada 'alan boşaltma' dışında bir seçenek kalmadığını söyledi.
Karayalçın'la sıkıntı
Karayalçın, CHP'nin Ankara Büyükşehir ile Sincan ve Altındağ ilçeleri için aday göstermemesini, bunun karşılığında da kendilerinin başta Çankaya olmak üzere merkez ilçeleri CHP'ye bırakabileceklerini kaydetti. CHP'liler ise 'ittifakı bırakmadan CHP'den seçime girmesi' önerisini ortaya attılar. Bu öneriyi de 'artık geç' diyerek geri çeviren Karayalçın, alan boşaltma formülü dışında seçenek kalmadığı karşılığını verdi.
CHP'liler bir yandan Karayalçın'ın yanı sıra 28 Şubat sürecinin önemli isimlerinden emekli orgeneral Çevik Bir'in nabzını yokladı. Ancak olumlu ya da olumsuz bir karşılık alamadılar. Bu nedenle bugünkü Parti Meclisi toplantısında Ankara adayının belirlenme olasılığı da zayıfladı. CHP, Karayalçın ve Bir'den olumlu yanıt alamazsa TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş'in adaylığını düşünüyor.
Cem: Karakaş olsun
CHP'liler ayrıca YTP Genel Başkanı İsmail Cem ile temasa geçtiler. MYK Üyesi Mustafa Özyürek, Cem'i evinde ziyaret ederek İstanbul adaylığı için tutumunu yokladı. Ancak Cem, daha önce kamuoyuna aday olmayacağını, partilerinin adayının da Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş olduğunu açıkladıklarını anımsatarak, "Ankara'da Karayalçın, İstanbul'da Karakaş olsun" karşı önerisinde bulundu. Cem, Çankaya için de Doğan Taşdelen'in aday gösterilebileceğini iletirken, 'demokratik güçbirliği'yle işbirliği istedi. CHP'nin Cem'de ısrarı üzerine Karakaş adaylıktan çekilmek istedi, ancak YTP lideri kararlılığını koruduğunu ve 'son dakika' arayışlarından sonuç alınamayacağını aktardı. Cem'in yaklaşımı sonrası eski İzmit Belediye Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen'in adaylık olasılığı güçlendi.