CHP dava açıyor

Başbakan Erdoğan'ın, 'kökü bereketsiz' demesine kızan CHP, dava açacak. CHP lideri Baykal, "Kökümüzle ne sorunu varmış? Böyle başbakanlık olmaz" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "CHP'nin kökü bereketsiz" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert yanıt verdi. CHP'ye yaptığı
'tecavüz'den dolayı Erdoğan'ı mahkemeye vereceklerini söyleyen Baykal,
"CHP'nin köküyle ne sorunu var sayın Başbakan'ın? Böyle başbakanlık olmaz" dedi.
Baykal dün partisinin basına kapalı grup konuşmasında Türkiye'nin seçim sathına girdiğini belirterek milletvekillerinden bölgelerinde seçim çalışmalarına katılmalarını istedi. Konuşmasında Erdoğan'ın Bolu'daki mitingde sarfettiği, "CHP'nin kökü bereketsiz" sözlerine değinen Baykal,
"Yanıt vermeye gerek görmüyor ve kendisini Ali Topuz'a havale ediyorum. Topuz gereğini yapacaktır. Siz de ona destek olun" dedi.
Baykal, AP Başkanı Pat Cox'la görüşmesinin ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, Başbakan bir süreden beri mizacını üslubuna yansıtma doğrultusunda hızla ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:
"Siyasette polemik olur. Ama parti ve hükümet başkanları düzeyinde belli düzey korunmalı. İlk kez Türkiye'de bir başbakanın ağzından böyle üsluba tanık oluyoruz. Başbakan 'CHP'nin kökünün bereketsiz olduğunu' söylüyor. Neymiş CHP'nin kökü? CHP'nin köküyle ne sorunu var Başbakan'ın? CHP'nin bahsettiği kökü Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesinde güçlü, bağımsız, saygın bir ülke haline gelmesini sağlayan kişi ve kurum olduğunu birilerinin Başbakan'a hatırlatması lazım."
'Bütün milletten özür dilemeli'
Bu 'tecavüz' karşışında ilk aklına gelenin Başbakanı mahkemeye vermek olduğunu ifade eden Baykal, "Başbakan CHP'lilerden özür dilemeli. Sağduyusunu yitirdiği bu sözlerden dolayı sadece bütün Türk milletinden de özür dilediğini ifade etmeli. Böyle başbakanlık olmaz. Mahkemeye vermeyi düşünüyorum" dedi.