CHP: Davutoğlu görevi derhal iade etmelidir

CHP: Davutoğlu görevi derhal iade etmelidir
CHP: Davutoğlu görevi derhal iade etmelidir
CHP Genel Başkan Yardımcısı Levent Gök, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini derhal iade etmesi gerektiğini söyledi. Gök, "CHP-MHP azınlık hükümetini kurmayı deneyeceklerini" açıkladı.

RADİKAL - AKP ile MHP arasında yapılan koalisyon görüşmesinin olumsuz sonuçlanmasının ardından TBMM'de gazetecilere bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini derhal iade etmesi gerektiğini belirterek, CHP-MHP azınlık hükümetini kurmayı deneyeceklerini söyledi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gök, şunları söyledi:

Türkiye kendisine demokrasiyle yönetilen bir ülke diyorsa Sayın Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini derhal iade etmesi gerekir. Çünkü Sayın Davutoğlu, Cumhurbaşkanı’ndan hükümeti kurmak için yetki almıştır. Sonuç çıkmaması üzerine Davutoğlu, aldığı görevi iade etmelidir. Davutoğlu ikircikli açıklamalarda bulunuyor. İstişareler yapacağını söylüyor ama bu ertelenmez bir durum olarak ortada duruyor. Sayın Davutoğlu’na düşen, hiç top çevirmeden görevi iade etmesidir.

Bu görev CHP’ye verilirse CHP-MHP azınlık hükümetini deneyecek misiniz?

Elbette, yapacağız. Bütün koalisyon seçeneklerini değerlendireceğiz. Olur mu olmaz mı göreceğiz.

ÖZGÜR ÖZEL: CUMHURBAŞKANI'NDAN BEKLENTİMİZ...

CHP Manisa Milletvekili ve bir diğer Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sayın Davutoğlu Bahçeli ile yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında koalisyon imkanı kalmadı demiştir. Şu anda, kendisinden beklenen bugünden tezi yok, görevi Cumhurbaşkanı'na iade etmesi. Cumhurbaşkanı'ndan beklentimiz de hükümeti kurmakla Sayın Genel Başkanımız  Kemal Kılıçdaroğlu 'nu görevlendirmesidir" dedi.

Davutoğlu: MHP ile de koalisyon zemininin olmadığı açıkça ortaya çıktı

Ankara kulisi: Bahçeli Davutoğlu'na 'görevi iade et' çağrısı yapacak