@sarikayaercan

CHP delegesinden 'çizik' yiyenler başdanışman oluyor

CHP delegesinden 'çizik' yiyenler başdanışman oluyor
CHP delegesinden 'çizik' yiyenler başdanışman oluyor
CHP liderinin A Takımını bugün açıklaması bekleniyor. CHP liderinin delegelerden çizik yiyerek PM'ye giremeyen Erdoğan Toprak ile Murat Özçelik'i başdanışman olarak atayacağı dile getiriliyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

Cumhuriyet Halk partisi ( CHP )'nin 18. Olağanüstü Kurultay ile belirlenen Parti Meclisi (PM) ilk kez bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun başkanlığında gerçekleştirilen PM toplantısına, aralarında yeni seçilen PM üyelerinin de bulunduğu 60 isim katıldı.Yaklaşık olarak 3 saat süren toplantıda tüm üyeler kendilerini tanıttı, ve hangi alanlarda uzman olduklarını açıkladı. Toplantı, Kılıçdaroğlu'nun sunumuyla başladı. Kılıçdaroğlu gerçekleştirdiği sunumunda, yeni döneme ilişkin vizyon belgesini ortaya koydu. CHP lideri CHP'nin genel seçimlere ilişkin politikalarını da detaylı olarak anlattı. PM toplantısında alınan karara göre 'Bilim Yönetim Kültür Platformu'nun ikiye bölünecek. Bundan sonra Kültür Platformu ayrı olarak hizmet verecek. Alınan kararle 'Basın Tanıtım ve Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'nın ismi değiştirilerek, "Medya ve İletişimden Sorumlu genel başkan yardımcılığı" oluşturuldu. Halkla ilişkiler ayrı bir genel başkan yardımcılığı olacak. CHP lideri şimdi 60 kişilik Parti Meclisi içerisinden A takımını seçecek. Kılıçdaroğlu'nun MYK üyelerini bugün açıklaması bekleniyor.

4 KİŞİYİ KAYBETMİŞTİ

CHP liderinin 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası yenilediği A Takımından dört isim PM dışında kalmıştı. Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emrahan Halıcı CHP liderinin anahtar listesine giremezken, aday olan ve anahtar listeye giren İşveren Kuruluşları ve Meslek Sendikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile İletişim, Basın ve Tanıtım Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım ise delegeler tarafından liste dışı bırakılmıştı.

TOPRAK VE ÖZÇELİK BAŞDANIŞMAN OLUYOR
Şimdi parti yönetimine kimlerin gireceği merak konusu. CHP kulislerinde konuşulan en önemli konu genel merkezin 11. katında odası bulunan dış politikanın kime emanet edileceği. Eski Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu listeye giremedi, Murat Özçelik de PM dışında kalınca bu alanda kriz çıktı. Ancak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Özçelik'i başdanışmanı yapacağını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu'nun yıllardır en yakınında olan ancak delegelerden çizik yiyen Erdoğan Toprak'ı da başdanışman kadrosuna katacağı öğrenildi. CHP lideri böylece Toprak'ı yanından ayırmamış olacak.


A TAKIMINA TAKVİYE YAPACAK
Kılıçdaroğlu’nun A takımında yer alan Tekin Bingöl, Haluk Koç, Seyhan Erdoğdu, Bülent Tezcan, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağababa, Yakup Akkaya, Burhan Şenatalar, Şafak Pavey, Aytun Çıray ve Sencer Ayata ve Gürsel Tekin'in yerlerini koruyacağı konuşuluyor. Ekonomi politikalarının Faik Öztrak yerine Zekeriya Temizel’e verilebileceği, konuşuluyor. Mehmet Bekaroğlu’nun genel başkan yardımcısı olabileceği, Bülent Kuşoğlu, Ekrem Kerem Oktay, Sena Kaleli ve Enis Berberoğlu'nun da yen yönetime girebileceği dile getiriliyor.

CHP lideri: Demokrasi sandıktan ibaret değildir