CHP, Derviş'e karşı çok sert

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selvi: "Derviş'in ağzından çıkanı kulağı duysun." MYK'dan Özpolat: Hava değişimi vakti.

ANKARA - Türban konusunda partisinden farklı bir söylem kullanan ve CHP'nin yapısını da eleştiren İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'e parti yönetiminin tepkisi sertleşti. Merkez yürütme kurulu (MYK) üyesi Güldal Okuducu'dan sonra, dün de genel başkan yardımcıları Cevdet Selvi ve Eşref Erdem'le MYK üyesi İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat, Derviş'i uyardı.
Derviş'in "Başbuğ partisi olmamalıyız" sözleriyle Genel Başkan Deniz Baykal'a, partinin tarihine ve partililere saygısızlık yaptığını ileri süren Selvi, "Herkes haddini bilmeli, ağzından çıkanı kulağı duymalı" dedi. Selvi, 'Her darbede demokratikleşmenin savunucusu olan ve 15 gün önce kurultayda güvenoyu alan Baykal'a 'Başbuğ' yakıştırmasında bulunmanın
büyük bir saygısızlık' olduğunu savundu.
Selvi, şunları söyledi: "CHP'den gitmeyi kafasına koymuşsa, bu tür üslupla konuşacağına daha dürüst davranmalı. CHP, başka partilere benzetilemez. Daha önce DSP ve YDH'da yaptıklarını CHP'de yapamaz. Sözde katkıda bulunduğu partilerde iki yıl sonra kargaşaya neden oluyor. Sanki, gittiği partilerde en fazla iki yıl içinde kargaşa yaratmaya kurgulanmış gibi."
'İktidara koşar adım gidiyor'
MYK üyesi Özpolat da, Derviş'e öfkesini şöyle dile getirdi: "Derviş ülkesinin gerçeklerini tanımıyor ama doğrusu ne yaptığını iyi biliyor. Her şeyin bir plan dahilinde yürüdüğü artık açıkça ortada.
Hedefte Türkiye Cumhuriyeti'nin temel harcı olan altı oku kırdırmak, CHP'nin laik, çağdaş çizgisini bozmak var. Derviş fikirlerini seslendirmekte özgür. Ancak o fikirlerin hiçbiri CHP'nin değil. Tam tersine CHP varlığını bu fikirlerle mücadele üstüne kurmuştur. CHP çatısında Atatürk'e, Cumhuriyet'in kazanımlarına söz söyletmeyiz. CHP'yi yeterli bulmayıp iktidara koşar adım gidenleri çok gördük. Derviş'in hava değişimi zamanı da gelmiş gibi."
'Kargaşaya kurgulanmış'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem de Derviş'i benzer şekilde suçladı.
"Eğer birileri gibi AKP'ye gitmenin yolları aranıyorsa daha açık ve dürüst davranılabilir" diyen Erdem, şöyle konuştu:
"Görüşlerini yetkili platformlarda açıklamak yerine, her fırsattan yararlanarak CHP'nin temel görüşlerini eleştirmesi ve Genel Başkanı'na yakışıksız bir üslupla 'başbuğ' demesi kabul edilemez. CHP, ne YDH'dir ne DSP'dir ne de AKP' ye benzetilebilir. Birilerinin daha önce YDH'de, DSP'de uyguladığı senaryolar CHP'de uygulanamaz. Gittiği her partide kargaşa yaratmak için kurgulanmış gibi algılanan birinin böyle davranmaya hakkı yok."