CHP: Eğitim siyasallaşıyor

CHP lideri Baykal, eğitimi siyasallaştırmanın ülke için büyük sorun olduğunu söyledi. CHP'li Topuz, "Eğitim dinselleşirse, devlet dinselleşir" dedi.

EDİRNE - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin YÖK yasa tasarısıyla ülkeyi yeni bir gerginliğe ittiğini savundu. Trakya gezisini sürdüren Baykal, dün gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, şunları söyledi:
Meslek liseleri: Yeniden bir gerilim ve gerginlik isteniyor. Tartışma, meslek liseleri kavramı etrafında götürülmek isteniyor. Bu, gerçeği saklama çabası. Amaçları eğitimi siyasallaştırmak. Bu yaklaşım Türkiye için büyük sorun yaratacak. Meslek liselerine giren çocuklar desteklenmek isteniyorsa, onların kendi alanlarında üniversitelere daha kolayca girmesi, mezuniyetten sonra iş bulması sağlanmalı. Meslek lisesine giren çocukların kendi alanlarında daha iyi yetişmelerine yardımcı olmalıyız. Meslek liselerinin geliştirilmesi böyle olur.
Dayatma ve uzlaşmazlık: Hepimiz biliyoruz ki, ortada meslek lisesi tartışması var ama iktidar çok özel bir projeyle meslek liselerini kullanıyor. 'Parlamentoda çoğunluğum var, istediğimi yaparım' düşüncesiyle bu konuda bir dayatma yapmak doğru değil. Rektörlerle yaptığım görüşmelere göre üniversiteler bu konuda yeni uzlaşma arayışına açık. Ama iktidar böyle bir uzlaşmaya açık değil.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da, dün Meclis'te düzenlediği bir basın toplantısıyla YÖK tasarısını eleştirdi. Topuz, hükümeti şöyle suçladı:
Topuz: Amaç imam subay
"Hükümet, YÖK tasarısıyla tehlikeli yaklaşımlar içine girdi. Hükümet YÖK'te çağdaşlık yönünde değil, geriye dönük bazı değişiklikler amaçlıyor. Hedefleri eğitimi dinselleştirmek. Eğitim dinselleşirse, bir süre sonra devlet de dinselleşir. Bu yasayla imam-hatip mezunları doktor, mühendis, kaymakam, subay yapılmak isteniyor. Eğitim din temeline dayandırılırsa, bu, devletin de din temellerine dayalı bir devlet olma sürecini başlatır." (dha, Radikal)