CHP: Erdoğan padişah mı?

TBMM Bakanlık Divanı, Dolmabahçe Sarayı'nın eklentisi olan (eski Beşiktaş Kaymakamlığı), 33 oda ve dört salonu bulunan Musahiban Dairesi'ni, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisi olarak kullanması için Başbakanlığa tahsis etti.

ANKARA - TBMM Bakanlık Divanı, Dolmabahçe Sarayı'nın eklentisi olan (eski Beşiktaş Kaymakamlığı), 33 oda ve dört salonu bulunan Musahiban Dairesi'ni, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisi olarak kullanması için Başbakanlığa tahsis etti.
Divanın dünkü toplantısında, CHP'li Yaşar Tüzün tahsise karşı çıktı. Erdoğan'ın aynı zamanda siyasi parti lideri olduğunu anımsatan Tüzün, "Musahiban Dairesi eşi benzeri olmayan bir yer. Başbakan burayı siyasi amaçlı da kullanabilir. Zaten Başbakan 81 ildeki kamu binalarını kullanabilir. Burayı da kullanabilir. Bu nedenle böyle bir tahsise gerek yok" dedi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, "Bir başbakanın böyle bir yeri kullanma hakkı yok mu?" demesi üzerine Tüzün, "İstemesine gerek yok, zaten kullanabilir. Ama tahsis edilmemeli" yanıtını verdi. CHP'lilerin karşı çıktığı öneri, AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, karara tepki gösterdi. Koç, "Başbakan eski günlerin hayali içinde. Başbakanlığın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı yetkisini de uhdesine alarak padişahlık, sadrazamlık, belki eski görüşlerinin etkisiyle buna şeyhülislamlığı da ekleyerek ülkeyi yönetebileceğini zannediyor" dedi.
Kararın geri alınmasını isteyen Koç, binanın yakında ev haline dönüştürülebileceğini ileri sürdü. Koç, Arınç'a da tepki gösterdi.