CHP, Eskişehir'de umudunu yitirdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mart'taki yerel seçimlere ilişkin Eskişehir'deki aday listesini il seçim kuruluna geç veren CHP'nin itiraz başvurusunu reddetti.

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mart'taki yerel seçimlere ilişkin Eskişehir'deki aday listesini il seçim kuruluna geç veren CHP'nin itiraz başvurusunu reddetti. Karar ile CHP, Eskişehir'de yarış dışı kaldı.
CHP, Eskişehir'deki aday listesini il seçim kuruluna son başvuru tarihi 24 Şubat saat 17.00'ye kadar teslim etmedi. CHP yetkilileri, il ve ilçe seçim kurullarına başvurdular. Başvurusu kabul edilmeyen CHP'liler, önceki gün aday listesini ve Merkez İlçe Başkanı Vedat Alp'in rahatsızlığına ilişkin doktor raporu ile il ve ilçe seçim kurullarına tekrar başvurdular.
YSK 'olmaz' dedi
Bu gelişmelerin ardından önceki gün geç saatlerde toplanan YSK'nın açıklamasında şöyle denildi:
"24 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar verilmesi gereken aday listelerinin
bazı seçim kurullarına bu saatten sonra verildiği ve belirtilen konuda bazı tereddütler oluştuğu anlaşılarak, 25 Şubat'ta yapılan toplantıda, salı günü saat 17.00'den sonra verilen aday listelerinin işleme konulmayacağına oybirliği ile karar verilmiştir."
Dün de, Eskişehir İl Seçim Kurulu, CHP'nin aday listelerinin süresinde verilmediği için kabul edilmemesine yönelik yaptığı itirazı reddetti. CHP'nin, bu kararın ardından YSK'ya itiraz etmesi üzerine dün akşam toplanan Kurul, Eskişehir İl Seçim Kurulu'nun kararını yerinde görerek, CHP'nin bu karara itirazını reddetti. Karar ile CHP'nin, Eskişehir'de büyükşehir ve iki ilçede seçime giremeyeceği kesinleşti.