CHP, Eurovision tartışmasını Meclis'e taşıdı

CHP, Eurovision tartışmasını Meclis'e taşıdı
CHP, Eurovision tartışmasını Meclis'e taşıdı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TRT'nin yarışmada haksızlıklar olduğu gerekçesiyle bu yıl Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararını Meclis'e taşıdı

Radikal.com.tr - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TRT’nin yarışmada haksızlıklar olduğu gerekçesiyle bu yıl Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararını ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın TRT’ye destek vererek yapmış olduğu “İstediğimiz puanları alamıyoruz ve Türkiye ’nin tanıtımı için de çok faydalı olmuyor” açıklamasını Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu Arınç’a, “Bu yıl gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım sağlanmamasının esas gerekçesi nedir? Alınan karar iktidarınızın Avrupa Birliği’ne karşı bir politika değişikliğinin göstergesi midir?” diye sordu.

CHP’li Tanrıkulu’nun, Başbakan Yardımcısı Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, TRT’nin bu yıl Eurovision’a katılmama kararını açıkladığını hatırlatıldı. Arınç’ın TRT’nin almış olduğu bu karara yönelik yaptığı değerlendirmenin ise kamuoyunda yeni soru işaretleri yarattığını belirten Tanrıkulu, “Değerlendirmelerinizde, Eurovision’a birçok ülkenin de katılmadığı, mevcut Eurovision yapısında sizin beklentilerinizin karşılanmadığı ve harcanan emeklerin karşılığının alınmadığı hususları yer almıştır. Ayrıca TRT’nin bütçesinin 50 Eurovision yapmaya yeterli olduğunu da belirterek, farklı oluşumların içinde yer alınabileceği de tarafınızca beyan edilmiştir” dedi. Tanrıkulu, Arınç’tan şu soruların cevabını istedi:

AB İLERLEME RAPORU’NUN ETKİSİ VAR MI?
“Bu yıl gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım sağlanmamasının esas gerekçesi nedir? Eurovision Şarkı Yarışması’nın beklentileri karşılamadığı beyanınız karşısında, karşılanamayan beklentiler nelerdir? Eurovision’da bazı değişikliklerin olması durumunda tekrardan yer alınabileceğini belirttiniz. Organizasyonu gerçekleştirenlerle yapılması istenen düzenlemeler ile ilgili bir görüşme yapılmış mıdır? Yapılmasını istediğiniz düzenlemeler nelerdir? Farklı ülkelerin olduğu Eurovision’a benzer organizasyonlardan kastınız nedir? Katılmayı düşündüğünüz benzeri organizasyonlar nelerdir? Bu yıl düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararının arkasında iktidarınızca çöpe atılan ve ülkemizdeki düşünce ifade özgürlüğü hakkındaki eleştirilerin yer aldığı AB İlerleme Raporu’nun bir etkisi var mıdır? Alınan karar iktidarınızın Avrupa Birliği’ne karşı bir politika değişikliğinin göstergesi midir?

TRT REKLAMLAR İÇİN NE KADAR HARCADI?
Eurovision’a harcanan miktarın 3 Milyon Dolar olduğu bilgisini paylaştınız. Birçok ülkenin yarışmaya katılmaması halinde yarışmada başarılı olma ihtimalinin artabileceği düşüncesi kararı verenler tarafından tartışılmış mıdır? Eurovision Şarkı Yarışması’nda başarılı olunması durumunda, ekonomik olarak ülkemize kazanacağı katkı ne kadardır? 2012 yılında TRT’nin tüm programları ile ilgili olarak yaptığı reklamlar için harcadığı tutar ne kadardır? Devlet televizyonunun sadece reklam için harcadığı tutar ile Eurovision’a katılmak için harcanması olası tutar arasındaki fark ne kadardır? Beyan ettiğiniz üzere TRT’nin 50 Eurovision yapacak kadar parası var ise, hala TRT payı olarak elektrik kullanımından veya elektronik cihazlar için yurttaşlardan hukuki olmayan vergi veya kesintiler yapılması uygun mudur? Bu hukuksuz kesintilerin kaldırılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?”