CHP genel başkan yardımcısıydı 'HDP tabanının ısrarı'yla AKP'den aday oldu!

CHP genel başkan yardımcısıydı 'HDP tabanının ısrarı'yla AKP'den aday oldu!
CHP genel başkan yardımcısıydı 'HDP tabanının ısrarı'yla AKP'den aday oldu!
CHP eski Genel Başkan yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, AK Parti'den Diyarbakır Milletvekilliği için aday adayı başvurusu yapacağını söyledi. Değer, 11 yıl boyunca siyaset yaptığı CHP'den Ak Parti'ye geçişini kendi tabanı ve Diyarbakır ile Bingöl bölgesindeki 'HDP tabanı olan' Zazalar'ın talebi doğrultusunda kabul ettiğini söyledi.

RADİKAL - CHP 'de, Diyarbakır Milletvekilliği, Genel Sekreter ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile anlaşamayınca 11 yıl siyaset yaptığı partiden ayrılan Mesut Değer, bugün Ak Parti'den Milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapacağını söyledi. Değer, CHP'den, 'Dersim özürü', 'Çözüm sürecine' destek vermesi ve CHP'nin 'Paralel yapı' ile kurduğu ittifaklara karşı çıkması nedeniyle uzaklaştırıldığını öne sürerek şöyle dedi:

"Uzun süredir Diyarbakır ve Bingöl bölgesindeki Zazaların ileri gelenleri ve muhtarlar ile görüşmeler yaptım. Bunlar taban olarak yüzde 65 HDP'yi desteklemelerine rağmen bana Ak Parti'den aday olmamı ve muhakkak hizmet için mecliste olmam gerektiğini söylediler. Ben de bunun üzerine 'Çözüm süreci', yeni Anayasa ve Başkanlık sisteminin tartışıldığı yeni dönemde mecliste olmam gerektiğine kanaat getirerek karar verdim ve bugün başvurumu yapacağım."

PKK'DA BULUNAN KARDEŞİNİN ÖLDÜĞÜ 21 YIL SONRA AÇIKLANMIŞTI

Diyarbakır'da, AK Parti'den Milletvekilliği adaylığı için başvuru yapacak olan eski CHP'li Mesut Değer'in PKK içerisinde faaliyet gösteren kardeşi Metin Değer'in 1993 yılı Ekim ayında Diyarbakır kırsalında çıkan bir çatışmada öldürüldüğü PKK tarafından 21 yıl sonra geçen yıl açıklanmıştı. KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Değer ailesine mektup da gönderip başsağlığında bulunurken, eski Milletvekili Değer, 21 yıldır haber alamadıkları kardeşi için merkez Sur İlçesi Saraykapı'da taziye çadırı kurup taziyeleri kabul etmişti. (Ferit ASLAN/DİYARBAKIR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130496513049655

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sacmalama uzmanlari - necla akkaya

  Diyarbakir'liyim ve biliyorumki, Degerler büyük bir asirettir, ve her zaman iktidar kimse ona yakin dururlar ve HDP tabaninda asla sevilmezler. Mesut deger'de AKP'nin onu aday göstermemesi korkusundan böyle sacmaliyor. Zaten bu yil AKP aday adaylari sacmalama rekorlari kiriyor.

  Ya HDP barajı rahatlıkla geçerse? - adnanresit

  Yahu Diyarbakır'da CHP denince akla gelen ilk isimdi Mesut Değer.HDP'nin bu baraj meselesi herkese umut olmuş.Onuncu sıradan adaylık bile altın değerinde.Buna değer mi Sn.Mesut DEĞER?

  CHP nin problemi.. - kaşınan adam

  CHP nin problemi işte bu.CHP ilkelerini sindiremeyen kişileri partiye kabul edip onları Genel Başkan yardımcı bile yapıyorsun ama aynı kişi gidip AKP den milletvekilliğine aday oluyor.AKP ile CHP nin ilkeleri hiç barışırmı?Umarım CHP içinde bunlardan çok fazla yoktur.

  10 milyon Aday adayı - user1100903

  Zaten Türkiye'nin yarısı AKP den aday adayı olmuş durumda. Çoğu insan seçilemeyeceğini bildiği halde sırf AKP'li olduğunu ispatlamak ve bunu daha sonra kullanabilmek için aday adayı oluyor.Ama eski bir solcunun,bir CHP'linin,HDP'linin gidip AKP den aday olması bence karaktersizliktir.Çıkarları uğruna bir siyaset adamının bunu yapması ona çok şey kaybettirecektir.Gerçekten çok yazık biz direniş bekliyoruz siyasetçiler teslim oluyor.

  :) - demash

  Nasıl bir adaydır bu ben anlamadım. Kendisi chpli tabanı hdpli ama herkesin mutluluğu için akpden aday oluyor. Bence haksızlık olmaması için mhpylede bir bağ kurmalı