CHP haritayı Türkçeleştirmeyi unuttu mu?

CHP haritayı Türkçeleştirmeyi unuttu mu?
CHP haritayı Türkçeleştirmeyi unuttu mu?
CHP'nin seçim sürecinin en önemli projesi olarak sunduğu "Merkez Türkiye Projesi" kamuoyunda ses getirdi. Uzmanlar projenin gerçekleştirilebilir olduğunu söylüyor. Ne var ki, bu denli önemli bir projenin sunumunun amatörce yapılması da dikkat çekti. Sunumda tamamı İngilizce olan haritalar kullanıldı.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun dün açıkladığı "21. Yüzyıl'ın Projesi" kamuoyunda ilgi çekti.

Projenin gerçekçi olup olmadığı, uygulanabilirliği, nereye kurulacağına dair pek çok yorum yapıldı. Ancak CHP'nin bu denli önemli projesini anlatırken yaptığı sunum ise ayrı bir eleştiri konusu.

Seçim sürecinin en büyük projesi kamuoyuna açıklanırken amatör bir sunum yapılması sosyal medyada eleştirildi. Öyle ki, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun dev perdeye yansıttığı haritaların tamamının İngilizce olması da dikkat çekti.

Türkiye'deki sadece 4 kent haritanın üzerine ayrıca Türkçe yazıldı. Geri kalan bütün isimler İngilizce olarak kaldı.

Murat Yetkin yazdı. "Kanalİstanbul'a inanıyoruz da, MegaKent'e mi inanmıyoruz?"

Uğur Gürses yazdı. "CHP'den küresel oyuncu olma projesi"


  http://www.radikal.com.tr/136348813634887

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gazetecilik - srd

  "Ne var ki, bu denli önemli bir projenin sunumunun amatörce yapılması da dikkat çekti". Gazetecilik yapın. Habere yorum katmayın. Sunumun amatörce veya profesyonelce yapıldığına siz mi karar vereceksiniz? Anket sonucu mu var elinizde? Ayrıca kimin dikkatini çekti? Böyle muğlak ifadelerle okuyucuyu yanıltmaya çalışmak gazetecilik değildir. Proje için çalışılmış olduğu çok belli. Yapıcı eleştiriye evet ama karalamaya hayır.

  Evrensel - user554673

  Merkez Türkiye ama dünya dili hala ingilizce, bence çok büyük bir hata değil.

  Bravo - user578598

  Radikal bravo böyle büyük projeyi kötülemek için bu kadar büyük saçmalamak gerekirdi elbette

  eh iste - user1082460

  ya bunlar ne zaman bir isi duzgun yapmis ki bunu yapacaklar. sinif baskani olmaz bunlardan

  projede eleştirecek bir bunu mu buldunuz? - penzer

  memleketin her tarafı ismi showroom, cafe, pub, center, olan yerlerle dolu, herkesin parası dolar, euro olarak evde ve birileri çıkmış türkiye için güzel ve önemli bir projeyi tüm dünyaya açıklıyor ve projede eleştirilen tek eleştiri haritanın dili? bence asıl hatalı dil sizin diliniz??

  Ne alakası var? - muratcelik123

  Proje zaten dünya ticeretinin merkezlerinden biri olma iddiasını taşıyor. Dünya ticaretinin resmi dili ingilizcedir. Yani sunum projenin vizyonuyla birebir örtüşüyor. "Bilinçli" bir tercihe benziyor...

  Yanlı Haber - siduri

  Ne kadar yanlı bir haber! Neye göre, kime göre amatörce? Haritanın kalanı İngilizceymiş de diğeri Türkçe'ymiş de...Tüm proje üzerinden bu haberi mi çıkarabildiniz?