CHP-HDP görüşmesi sonrası ilk açıklama

CHP-HDP görüşmesi sonrası ilk açıklama
CHP-HDP görüşmesi sonrası ilk açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP eşbaşkanları Selahttin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığındaki heyetlerin görüşmesi bitti. Görüşme sonrası CHP ve HDP'den açıklama yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve PKK'nın silah bırakması için çağrı yaptı. HDP'li Baluken ibe "Operasyonlar durmalı PKK da silahlı eylemlerine son vermeli" dedi.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti ile  HDP eşbaşkanları  Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığındaki HDP heyeti, Meclis'te görüştü. HDP Heyetinde Yüksekdağ ve Demirtaş'ın yanı sıra HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken, CHP heyetinde ise CHP grup başkanvekilleri Engin Altay ile Levent Gök yer aldı. Kılıçdaroğlu-Demirtaş görüşmesi saat 15.00'da Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamında gerçekleşti. Demirtaş'ın talebi üzerine gerçekleştirilen görüşme öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekilleri Levent Gök ve Engin Altay, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ı kapıda karşıladı. Görüşme sonrası CHP ve HDP'den açıklama geldi. 

İLK AÇIKLAMA CHP'DEN GELDİ: PKK'NIN BİR AN ÖNCE SİLAHLARI BIRAKMASI GEREKİR

CHP ve HDP görüşmesi sonrası ilk açıklama CHP'den geldi. Görüşmenin ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay açıklama yaptı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan yaptığı açıklamada PKK'nın silah bırakması için çağrı yaptı. Altay "Görüşmede koalisyonun değil, bugün Türkiye'de barışa nasıl ulaşırız ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

İşte Altay'ın açıklamalarından satır başları:

Demirtaş'ın son günlerde bizce de çok olumlu karşılanan samimi, iyi niyetli çabalarını, feryadını Türkiye'de duymayan kalmadı. PKK'nın mutlaka ama mutlaka bir an önce silahları bırakması gerekir. PKK şunu bilmelidir ki elde silah ile barış istenmez. Teröre karşı bütün siyasi partiler ortak tavır almalı. Herkesin içi rahat olsun Türkiye asla ve asla bölünmeyecek barış, huzur, kardeşlik içinde yoluna devam edecektir. Türkiye'de silahların susması, akan kanın durması noktasında yapılabilecekler ile ilgili olarak ve siyasi partilerin üstüne düşen görevler bakımından çok verimli, faydalı görüş alışverişinde bulunduk. Herkesin içinin rahat olmasını isteriz. Türkiye asla ve asla bölünmeyecek. Barış, huzur, kardeşlik içinde yoluna devam edecektir.

TERÖRE KARŞI BÜTÜN SİYASİ PARTİLER ORTAK TAVIR ALMALI

Terör nereden gelirse gelsin kabul edilemez. Hangi amaçla olursa olsun, hangi hak istemiyle ilgili olursa olsun insan hayatına kast edilmesi tarafımızca asla kabul edilemez. Hiçbir hak talebi insan hayatına kasta dayanak olamaz. Teröre karşı bütün siyasi partilerin ortak tavır almasının gereğinin altını tekrar altını çizmek istiyoruz.

"PKK ŞUNU BİLMELİDİR Kİ ELDE SİLAH İLE BARIŞ İSTENMEZ"

Tabiki ortada terör, kan var. Acılar var. PKK şunu bilmelidir ki elde silah ile barış istenmez. PKK'nın yönettiği silah 7 Haziran'da ortaya konan demokrasi ve barış talebine, iradesine yönelmiş bir silahtır. Güya barış istiyoruz, hak istiyoruz adı altında bugün akan kanlar, 7 Haziran'da ortaya konan demokrasi ve barış iradesinedir. Kafasına silah dayanan hiç kimsenin de barış çığlıkları duyması mümkün değildir. Bu bakımdan PKK'nın derhal silah bırakarak barış dilini konuşması lazım. Elbette devletin üzerine düşen görevler vardır. Devlet de üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir" açıklamasında bulundu.

"PKK'NIN MUTLAKA AMA MUTLAKA BİR AN ÖNCE SİLAHLARI BIRAKMASI GEREKİR"

Türkiye'de barış isteyenlerin sesinin duyulması için PKK'nın mutlaka ama mutlaka bir an önce silahları bırakması gerekir. Barışın tesisi, ulusal bütünlüğün korunması noktasında üzerimize düşeni yapacağız. Hiç kimse umudunu kaybetmesin. En kısa sürede barış iklimine kavuşacaktır. Türkiye'yi hiç kimse bölemeyecektir.

"DEMİRTAŞ'IN FERYADINI TÜRKİYE'DE DUYMAYAN KALMADI" 

Demirtaş'ın son günlerde bizce de çok olumlu karşılanan samimi, iyi niyetli çabalarını, feryadını Türkiye'de duymayan kalmadı. Biz de duyduk.

"OLASI BİR HDP, CHP SEÇİM İŞBİRLİĞİ"
Olası bir HDP, CHP seçim işbirliğinin söz konusu olup olmayacağı sorusu üzerine Altay, "Bunlar için çok erken belki hükümet kurulur. Ama siyasette her şey mümkündür.

HDP görüşmesi öncesinde CHP'de gündem 'ittifak'

HDP'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ: OPERASYONLARIN DURMASI VE PKK'NIN ÇATIŞMASIZLIK ORTAMINA GERİ DÖNMESİ GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ

CHP-HDP görüşmesi sonrasında HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de  açıklama yaptı. Açıklamada şunları dile getirdi: "Savaşın ve çatışmanın olduğu bir ortamda siyasetin sözünün ve etkisinin azaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Kesinlikle her iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. Operasyonların durması ve PKK'nın da mutlaka çatışmasızlık ortamına geri dönmesi gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir."

"SAVAŞ ORTAMININ TEMEL NEDENİ CUMHURBAŞKANININ VE AKP'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR YAKALAMA ARAYIŞIDIR"

HDP Eş Genel Başkanları ve heyetinin Meclis'te Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin detayları hakkında bilgiler veren Baluken, "Bugün eşbaşkanlarımızın da katılımıyla CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle son derece olumlu ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Diyalog kanallarının açık olması gereken barış çabalarının artması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bütün toplumda diyalog kanallarının tekrar açık olması ve barış umutlarının yeniden yeşertilmesiyle ilgili büyük bir toplumsal beklenti var. Bugünkü görüşme halklarımızın bu beklentisini yerine getirme ve Türkiye toplumunu rahatlatma açısından son derece önemlidir. Bütün Türkiye şunu görmelidir. Dayatılan bu savaş ve çatışma ortamına karşı hiçbirimiz çaresiz değiliz. Bu konuda toplumda var olan barış ve çözüm umudunu büyütmeyle ilgili siyaset kurumunun yoğun bir çabası vardır. Önümüzdeki günlerde de bu çabanın bütün toplumla birlikte sahiplenilmesiyle beraber biz içerisine girmiş olduğumuz bu çözümsüzlük girdabından, savaş ortamından çıkılabileceğini düşünüyoruz. Şu anki savaş ortamının temel nedeni Cumhurbaşkanının ve AKP'nin tek başına bir iktidar yakalama arayışıdır. 7 Haziran'da ortaya çıkan halkın çözüm ve barışa dair vermiş olduğu mesajların gözardı edilmesidir. Bu yönüyle yürütmüş olduğumuz bu görüşmede son derece değerli fikir alışverişi oldu. 7 Haziran'da halkımızın ortaya koyduğu bu mesajların arkasında bunları görünür kılacak büyük bir toplumsal muhalefetin oluşması adına son derece değerli fikirler tartışıldı" diye konuştu.

"HER İKİ TARAFIN DA ELLERİNİ TETİKTEN ÇEKMESİ GEREKİYOR"

Gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Baluken, artan çatışmalar hakkında "AKP kendi iktidarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istikbali için ortaya koymuş olduğu bu savaş ve çatışma zeminini Türkiye'nin bölünme korkusu üzerinden halklarımıza anlatmaya çalışıyor. Şunu açık ve net ifade edelim. Türkiye'nin kesinlikle bir bölünme gündemi bile söz konusu değildir. Biz Türkiye'nin birliği içerisinde silahların devreden çıkacağına ve demokratik siyasi çözümün mutlaka sağlanacağına olan inancımızı tekrar belirtiyoruz. Görüşmede de bu konudaki fikirlerimizi son derece açık bir yüreklilikle CHP heyetiyle görüştük. Savaşın ve çatışmanın olduğu bir ortamda siyasetin sözünün ve etkisinin azaldığı bir dönemi yaşıyoruz. O nedenle mutlaka silahların susması gerektiğini, bu çatışma ortamından çıkılması gerektiğini hem görüşmede ayrıntılı şekilde konuştuk hem de burada da bütün kamuoyuna ifade etmek istiyoruz. Kesinlikle her iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. Operasyonların durması ve PKK'nın da mutlaka çatışmasızlık ortamına geri dönmesi gerektiği kanaatindeyiz. HDP olarak bu konuda yoğun çabamız var Bundan sonra da bu çabamızı arttırarak devam ettireceğiz. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir. Bizim bu savaşı, bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve buna karşı güçlü demokratik çözüm önerilerimiz vardır. AKP'nin savaş arayışına karşı çatışma ortamını arttıran çözümsüzlük politikalarına karşı bu duruş ortaya çıkarsa önümüzdeki günlerde barışı ve demokratik çözümü tekrar gündemleştiren güçlü toplumsal bir zemin oluşturabiliriz" ifadelerini kullandı.


"OLASI AKP-CHP KOALİSYONUNUN TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ AÇISINDAN PEK ÇOK SORUNA ÇÖZÜM GETİREBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Koalisyon görüşmeleri hakkında görüşlerini belirten Baluken, erken seçim tartışmalarına da değinerek "Şu anda yürüyen koalisyon görüşmeleri var. Özellikle CHP'nin dahil olacağı bu koalisyon seçeneğinin Türkiye'deki kutuplaştırma ve çatışma zeminini güçlendirecek yaklaşımlardan çıkarabileceğini düşünüyoruz. Olası bir AKP-CHP koalisyonunun Türkiye'nin geleceği açısından sağlam bir programla birlikte pek çok sorununa çözüm getirebileceğini düşünüyoruz. Şu anda erken seçimle ilgili olan gündemden çok bu koalisyon görüşmelerinden sonuç alınması gerektiğini ifade ediyoruz. Şu anda Cumhurbaşkanı erkem seçim istiyor. AKP yönetimini de Başbakanı da bu konuda baskı altında tutuyor. AKP'nin böyle bir yaklaşımı durumunda da biz her türlü seçeneğe parti olarak hazırız" şeklinde konuştu.


"BİR HEYETİMİZ KANDİL ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNUYOR"
HDP'den bir heyetin Kandil'de incelemelerde bulunduğunu kaydeden Baluken, "Şu anda bir heyetimiz Kandil alanında, sivil katliamın yaşandığı bir yerde incelemelerde bulunuyor. Bu sivil katliamın boyutunu oradaki yerel halkın yaşamış olduğu sıkıntıları tespit ediyor. Heyetimiz geldikten sonra heyetimizle görüşeceğiz. Onların gözlemlerini birebir kendilerinden almış olacağız. Eğer ikinci bir ziyarete ihtiyaç varsa bunu kendi aramızda değerlendireceğiz" açıklamasında bulundu.

"ŞEREFSİZ POLEMİĞİ SÜRÜYOR..."

Bizim gündemimizde MHP ile karşı karşıya gelme gibi bir durum söz konusu değil. Ancak belli ki MHP, seçimlerden sonra çözüm sürecinin bozulması şartıyla AKP'yle girmiş olduğu işbirliğini gözden kaçırmak için HDP'ye saldırıyor.  Düzeysiz açıklamalar yaparak AKP ile olan işbirliğini maskelemek istiyor.

AA