CHP, HDP ve MHP'den Elazığ'daki bazı sandıklara itiraz

CHP, HDP ve MHP'den Elazığ'daki bazı sandıklara itiraz
CHP, HDP ve MHP'den Elazığ'daki bazı sandıklara itiraz
Elazığ'da AK Parti'nin 4 milletvekilinin 4'ünü de almasının ardından MHP, CHP ve HDP, Elazığ'daki bazı sandıklarda oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı.

RADİKAL - 1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti Elazığ’da 4 milletvekilliğinin 4'ünü de aldı. Sonuçların açıklanmasının ardından, seçim sonuçlarına itiraz süresi içerisinde MHP, CHP ve HDP il başkanlıkları, İl Seçim Kurulu'na bazı sandıklarda oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu.

Elazığ’da İl Seçim Kurulu'na itiraz eden HDP merkezde 191 nolu sandığın yeniden sayılması için, CHP Karakoçan, Baskil, Kovancılar, Alacakaya, Sivrice, Maden ve Arıcak İlçeleri'nde 23 sandığın sayılması için, MHP ise merkezde 1 sandığın yeniden sayılması için itirazda bulundu.

İtirazlar, İl Seçim Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından önümüzdeki günlerde karara bağlanacak. (Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ/DHA) 

Adapazarı'nda AK Parti'nin itirazı kabul edildi

Sakarya'nın Serdivan ilçesinde AK Parti'ye verilen 256 oyun yanlışlıkla BBP'ye yazıldığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna yapılan itiraz kabul edildi.

AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik, oyların sayılmasının ardından, İlçe Seçim Kurulundan sandık birleştirme tutanaklarını aldıklarını belirtti.

İncelemelerinde oyların yazımında yanlışlık tespit ettiklerini anlatan Çelik, "Bahçelievler Mahallesi 1050 nolu sandıkta 256 oyumuzun sayım cetvelinde BBP'ye kaydırıldığını gördük. Bunun yanlışlıkla sehven yapıldığının da farkındayız. İlçe Seçim Kuruluna, Seçim İşleri Başkanımız itirazda bulundu. İtiraz, tüm seçim kurulundaki siyasi temsilcilerin kararıyla kabul edildi. Çünkü sehven yapılmış bir yanlıştı. Bu itiraz neticesinde de 256 oyumuz tekrar 1056 nolu sandıkta AK Parti'ye geçmiş oldu" diye konuştu.

Çelik, ilk sayıma göre yüzde 61,79 olan AK Parti'nin Serdivan ilçesindeki oy oranının 256 oyun eklenmesiyle 62,16'ya yükseldiğini bildirdi. (AA)