CHP: Hükümet suçüstü yakalandı

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin, İncirlik Üssü'nü ABD askerlerine kullandırmasının yasal olmadığını ileri sürdü.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin, İncirlik Üssü'nü ABD askerlerine kullandırmasının yasal olmadığını ileri sürdü. Dünkü CHP grup toplantısında konuşan Baykal, "Bu konuyla ilgili gizli kararname çıkaran hükümet, her zaman olduğu gibi hukuku, anayasal gerekleri dikkate almadan, üstelik gizli kapaklı halkın dikkatinden kaçırarak oldubittiye girdi ve bunda suçüstü yakalandı" dedi.
'Üste hiç kalmayacaklar' denilerek gerekçe yaratılmasının mümkün olmadığını belirten Baykal, ülkeye bir askerin gelişinin bile Meclis'in kararına bağlı olduğunu ifade etti. Baykal, hükümetin bir an önce Meclis'ten tezkere çıkarmasını istedi.
Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın inceleme başlatmasının sevindirici olduğunu açıklayan CHP lideri, "Bu inceleme bir an önce bitirilmelidir. Meclis, kendi yetkilerinin gasp edilmesine sessiz kalmayacağını sadece CHP'nin duyarlılığı ile değil, Meclis Başkanı'nın duyarlılığı ile de ortaya koymalıdır" diye konuştu.
Reforma boykot
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'e de yüklenen ve istifasını isteyen Baykal, kamu yönetim reformu ile ilgili görüşmeleri boykot edeceklerini açıkladı. CHP lideri, şunları söyledi:
"Dinçer orada kaldığı sürece devletin temel konularıyla ilgili hazırladığı hiçbir yasada yer almayacağız. Dinçer'in kim olduğunu biliyorsunuz. Bir 'Ömer Dinçer Yasası' olan kamu yönetimi reformu bu hafta komisyonlarda görüşülecek. Ancak CHP bu görüşme ve senaryonun içinde olmayacak."