CHP: Huzura dinamit koyma

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, YÖK yasa tasarısına karşı TBMM Genel Kurulu'nda sert muhalefet yapacaklarını belirterek AKP'ye seslendi: "Gerginlik istemiyorsanız tasarıyı indirmeyin. İktidar toplumsal huzura dinamit koymamalı."

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, YÖK yasa tasarısına karşı TBMM Genel Kurulu'nda sert muhalefet yapacaklarını belirterek AKP'ye seslendi: "Gerginlik istemiyorsanız tasarıyı indirmeyin. İktidar toplumsal huzura dinamit koymamalı."
CHP'li Koç, Meclis'te parlamento muhabirleriyle sohbet toplantısında, ÖSS sınavına 35 gün kaldığını anımsatarak "Hükümet siyasi bir gaf yaptı ve belli bir kesime mesaj verirken, 1.5 milyon genel lise öğrencisi ve
ailesini terdirgin etti" dedi.
Haluk Koç, rektörlerin ve öğretim üyelerinin tasarıya karşı yaptığı eylemlerle ilgili soruya da, "Bu olay çok genişleyebilir. Sıkıntı olur. İktidar toplumsal huzura dinamit koymamak için iyi düşünmeli" yanıtını verdi.
AKP'lilerin, imam-hatiplerin kapatılması veya kontenjanlarının azaltılması ve buna karşılık genel liselere seçmeli din dersi konulması önerilerini de 'tuzak' olarak nitelendiren Koç, "Genel liselerin imam-hatiplere dönüştürülmesi, bütün normal liselerin dinselleştirilmesi tehlikesi var" dedi. CHP Grup Başkanvekili Koç, şöyle devam etti:
"Toplumun gerilmesine gerek yok' diyorlar. Toplumun gerilmesine gerek yoksa, bu tasarıyı hiç indirmesinler. Belli bir kadronun klasik bir adımıyla karşı karşıyayız. CHP olarak bunu geri çevirtecek güce de sahibiz. Toplumun tepkisini çeken bir yasayı tabana mesaj vermek için gündeme getiren AKP iktidarının siyasette cicim aylarının bittiği görünüyor."
Haluk Koç, AKP yöneticilerini, Irak'taki işkencelere sessiz kalmakla da suçladı.