CHP: İktidar ilkel tavır içinde

CHP'li Topuz, tren kazasında 8'de 3 kusurlu olanların hapiste olduğunu belirterek "8'de 4 kusurlu olan yöneticiler hâlâ koltuklarında oturuyor" dedi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Pamukova'daki tren kazasının bilirkişi raporunda kusurlu bulunan TCDD yöneticileri ve Ulaştırma Bakanı'nın istifa etmemelerinin 'ilkel bir tavır' olduğunu söyledi.
Topuz, TBMM'de dün gazetecilerle sohbetinde hükümetin hükümet ediş biçimiyle ilgili derin kaygıları bulunduğunu belirtti. Hükümetin bazı konularda ilkel bir tavır içerisine girdiğini, haksız olduğunu göre göre haklılık savunması yaptığını ifade eden Topuz, bu duruma özellikle tren kazası ve Van'daki olaylarda tanık olduklarını söyledi. Topuz, tren kazasında TCDD'nin 8'de 4 kusurlu olduğuna ilişkin raporlara rağmen, TCDD yönetiminin hâlâ 'utanmadan' koltuklarında oturmaya devam ettiğini belirterek, "Artık yüzleri kızarmadan oturuyorlar, demiyorum. Şu anda onların hapiste olmaları lazım. 8'de 1 kusurlu olan hapiste, 8'de 3 kusurlu olan hapiste, 8'de 4 kusurlu olanlar ise serbest. Bu duruma hükümet nasıl razı oluyor. Hükümet bir bakanını, bürokratını görevden alamıyor mu? Yoksa bakanın arkasında da bilmediğimiz güçler mi var? " diye konuştu.
'Irak'ta etkin politikalar izlenmeli'
Van Valisi Hikmet Tan'ın Adıyaman'a atanmasını da eleştiren Topuz, CHP'nin valiyle ilgili ortaya koyduğu gerçeklere inanmak istemediklerini söyledi. Topuz, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Irak'ın Telafer kentinde ABD askerlerinin operasyonlarını da eleştirdi.Topuz, hükümetin Irak konusunda daha kesin ve etkin politikalar izlemesi gerektiğini ifade etti.