CHP ile AKP af için kavgada

AKP'li Gündüz, öğrenci affı için CHP'den destek beklediklerini söyledi. CHP ise tepkili: Bu konuda topu bize atmayın.

ANKARA - Hükümetin, üniversite öğrencilerine af konusunda, 'CHP isterse olur' yaklaşımına CHP tepki gösterdi. AKP'li İrfan Gündüz, dün TBMM'de gazetecilerin öğrenci affıyla ilgili sorularını yanıtladı.
İstanbul bağımsız milletvekili Emin Şirin'in ardından DYP'li Ümmet Kandoğan'ın da af teklifi verdiğinin hatırlatılması üzerine, İrfan Gündüz, partisinin prensip olarak öğrenci affını istediğini söyledi. Ancak, bu konunun farklı yönlere çekildiğini, AKP'nin ise 17 Aralık arifesinde ülkede gerilime yol açmak istemediğini dile getiren Gündüz, öğrenci affının CHP'yle mutabakat içerisinde çıkartılmasını istediklerini vurguladı. Gündüz, Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP ve AKP milletvekilleri arasında bu konuda uzlaşma yönünde bir arayış bulunduğunu da söyledi.
Topuz: Ciddi olsunlar
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz ise, gazetecilerin öğrenci affı konusunda partisinin bir girişimde bulunup bulunmayacağı yönündeki sorularını yanıtlarken, AKP'yi, topu CHP'ye atmakla suçladı. Topuz, şöyle konuştu: "Hiç kuşku yok ki yapabiliriz. Ancak sayın Başbakan Erdoğan, bu konuda topu CHP'ye atarak sorunu çözmeye çalışıyor. Sayın Başbakan'ın bu konuda CHP'yi öne çıkarması elbette sevindirici bir gelişme. Ancak, gönül ister ki sayın Başbakan Türkiye'nin çok hayati konularında da bu yaklaşımı göstersin. Mesela seçimlerden önce milyonlarca insanın önünde söz verdiği dokunulmazlıklar konusunda bizim önerimizi desteklesin. Bu konularda susan Başbakan, öğrenci affı konusunda topu bize atıyor. Çünkü bu konuyu da sulandırmak ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak için bizim öne çıkmamızı bekliyor. Başbakan bu konuda samimi ise bunu bir hükümet tasarısı olarak getirmesi gerekli. Hükümeti bu konuda ciddiyete davet ediyorum, ciddi olsunlar. Konuyu adam gibi saptayıp, adam gibi ortaya koysunlar, CHP gereğini yapar."