CHP: İnfaz Yasası değiştirilsin

DGM kararı üzerine CHP harekete geçti. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Leyla Zana ve arkadaşlarının 10 yıldır tutuklu olduklarını ve...

ANKARA - DGM kararı üzerine CHP harekete geçti. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Leyla Zana ve arkadaşlarının 10 yıldır tutuklu olduklarını ve cezalarını çektiklerini belirterek, Ceza İnfaz Yasası'nın değiştirilmesi için bir yasa teklifi hazırladıklarını açıkladı.
Koç, şunları söyledi: "Terör Yasası'nın 5. maddesi hukuka aykırı. Ceza İnfaz Yasası'na göre adi suçluların cezasının beşte ikisi, terör suçlularının cezasının dörtte üçü infaz edilmekte. Adi suçlar ve terör suçlarının eşit şekilde infaz edilmesi gerekir. Adi suçlu da siyasi suçlu da beşte iki oranında cezasını çekmeli. DGM, AB sürecinde kaldırılmalı. Mevcut İnfaz Yasası hükümlerine göre 10 yıl ceza alan adi suçlu bu cezanın karşılığı dört yıl yatmakta. Buna karşılık siyasi suçtan 10 yıl ceza alan bir hükümlü 7.5 yıl yatmakta. Ceza İnfaz Yasası'ndaki bu çarpıklığın bir an önce giderilmesini istiyoruz."
Yargı sistemini eleştirmekten kaçındıklarını ifade eden Koç, ancak yaşananların yanlış olduğunu söyledi. Koç, "Yapılan birçok değişiklik uygulama noktasında tıkanmakta" dedi.