CHP işi Humeyni devrine götürdü

Menemen olayının anma törenlerine katılan CHP lideri Baykal, şöyle dedi: "İran'da Şah karşıtları Humeyni'yi destekledi, liberallerin AKP'yi desteklediği gibi. Kırılma noktasında dostlar düşman oldu. Ders alınmalı."

İZMİR - CHP lideri Deniz Baykal, devrim şehidi Kubilay'ın Menemen'de yobazlar tarafından katledilişinin 75. anma törenlerine katılmak üzere dün İzmir'e gitti. Havaalanında Baykal'ı bir grup partili, 'Gâvur İzmir'e hoş geldiniz' pankartıyla karşıladı. Pankartı kaldırtan Baykal, "Protesto etmek, alay etmek için bile olsa bu kelimelerin yan yana gelmesine tepki duyuyor, bunu reddediyorum" dedi. Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'la TÜSİAD arasındaki tartışmayı ise şöyle değerlendirdi:
Yargı kararları tartışılır: Ermeni konferansı ve Orhan Pamuk davasıyla ilgili olarak başta Adalet Bakanı ve kabine üyeleri açıklamalar yaptı. Bir savcı harekete geçti mi? Başbakan'ın talimatıyla savcıların harekete geçmesi hukuka aykırı değil mi? Van olayında soruşturma gizliyken savcının basın toplantısı hukuka aykırı değil mi? Rektörün tutuklanması, aylarca iddianamenin hazırlanmaması hukuka aykırı değil mi? Demokrasilerde bu tür tartışmalar doğal. Yargı kararları da tartışılır.
Humeyni-TUDEH ittifakı: İktidara destek veren çevrelerin, temel dünya görüşü farklılığına dayanınca hedef ilan edilmesi ibretlik bir durum. İran'da da benzer olaylar yaşandı. Yani Humeyni iktidara geldiğinde TUDEH ile İslami güçler arasında demokrasi, insan hakları zemininde Şaha karşı bir beraberlik vardı. Liberaller Humeyni'yi destekliyordu. Türkiye'de ikinci cumhuriyetçilerin, liberallerin çeşitli gerekçelerle AKP'yi destekledikleri gibi. Şimdi iş belli bir kırılma noktasına gelince eski dostlar düşman olarak görülmeye başlandı.
Kubilay'ı unutturmuyorlar: Kubilay, yaşandı, bitti. O anlayışın gündemden düşmesini istiyoruz, ama unutmamıza izin vermiyorlar, unutamıyoruz.