CHP İzmir'de kavga çıktı

CHP İzmir'de kavga çıktı
CHP İzmir'de kavga çıktı

Aziz Kocaoğlu adaylığından CHP lideri Baykal'ın haberi olduğunu söylemişti. Ancak İzmir teşkilatı bunu yalanladı.

CHP İzmir İl Başkanı, yeniden adaylığını açıklayan Belediye Başkanı Kocaoğlu'a çattı: Kafasına göre hareket ediyor
Onur ÇAKIR/İZMİR, (DHA)

CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun aday adaylığı açıklamasının partide şaşkınlık yarattığını belireterek, “Kocaoğlu malesef kafasına göre hareket ediyor. Aday adaylığını açıklayacağından ne İzmir örgütünün ne de genel merkezin haberi var” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun dün yaptığı aday adaylığı açıklaması CHP'yi fena karıştırdı. Bu açıklamadan CHP örgütünün hiçbir şekilde daha önceden bilgilendirilmediğini belirten CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, Kocaoğlu'na tepki gösterdi. Kocaoğlu'nun zamansız bir şekilde açıklama yapmasına anlam veremediğini dile getiren Karataş, genel merkezin aday adayları ile ilgili bir takviminin olduğunu. Kocaoğlu'nun da bu takvime göre hareket etmesinin daha doğru olacağını savundu. Kocaoğlu'nun aday adaylığı açıklamasında kullandığı “Büyükşehir bayrağını genel başkanımızın da uygun görmesi koşuluyla, CHP şemsiyesi altında daha yukarılara taşımak istiyorum” sözüne göndermede bulunan Başkan Karataş, “Başkan, CHP'nin şemsiyesi altında bayrağı yukarıya taşımak istediğini söylüyor; ama aday adaylığı açıklayacağından o şemsiyeyi temsil edenlerin haberi yok. Bu nasıl iş? İl başkanının, ilçe belediye başkanlarının, MYK üyemizin haberi yok, milletvekillerinin, genel merkezin haberi yok. Kocaoğlu, inatçı bir tavırla açıklama yaptı. Bu açıklamaya gerek yoktu” dedi. Karataş, “Kocaoğlu'nun aday adaylığını açıklayacağından Genel Başkan Deniz Baykal'ın haberi vardı” haberlerini de yalanlayarak şöyle konuştu:
“Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın da kesinlikle haberi yok. Kendisi bize danışsaydı bir yol gösterirdik. Geçen pazar günü Kocaoğlu ile şehit cenazesine katıldık. Orada ilçe ve belediye başkanları, milletvekilleri, MYK üyemiz vardı. Aday adaylığını açıklayacağını bize söyleyebilirdi. Ama söylemedi. Şimdi kendisine ulaşmaya çalışıyoruz, fakat iki gündür ortada yok. Keşke bu açıklamalar yapılmasaydı. Bunları da mutlaka aşacağız. AKP'li Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları neden böyle bir açıklama yapma gereği duymuyor? Malesef böyle hatalar hep biz de oluyor.”
Kocaoğlu'nun çıkışı parti içinde bir grup tarafından ‘Kocaoğlu il örgütü başta olmak üzere genel merkeze emrivaki bir tavır sergiliyor. Kendi adaylığı için bastırıyor’ diye yorumlandı. Bir grup da Kocaoğlu'nun seçimlere 6 ay kala aday olup olmayacağını İzmirliler'le paylaşacağını çok önceden duyurduğunu, bu sözü tutma adına açıklama yaptığını, parti içi siyaseti netleşmesine de katkı koyduğunu belirtip olumlu karşıladı.
Bu arada bayramda dinlenen Başkan Kocaoğlu'nun tatilini uzattığı da belirtildi. Pazartesi günü adaylık açıklamasını yazılı yapan Kocaoğlu'nun perşembe gününe kadar dinleneceği belirtirilirken, bu süreçde adaylık açıklamasına yönelik tepkileri değerlendirip kendisine yol haritası çizeceği tahmin ediliyor. (aa)