'CHP kadar taş düşsün...'

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde ağzını bozmaya başladığını söyledi.

ÇANAKKALE/ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde ağzını bozmaya başladığını söyledi. Baykal, Başbakan'ın "CHP'nin kökü bereketsiz" sözüne karşılık, "CHP kadar kafana taş düşsün demek geçiyor içimden" dedi. CHP'li Ali Topuz ise Erdoğan'ı Hitler'e benzetti.
Seçim çalışmaları için dün Çanakkale'ye gelen Baykal yaptığı konuşmada Erdoğan'ı suçladı ve şunları söyledi: "Kişiliğini üslubuna yansıtıyor. Gerçek kişiliği üslubunda ayna gibi çıkıyor. Sayın Başbakan önce doktorlara, sonra işçilere, çiftçilere, öğrenciye ve Denktaş'a saldırdı.
Ama geçenlerde durduk yerde CHP'ye 'Kökü bereketsiz' dedi. Yani 'CHP kadar kafana taş düşsün' demek geçiyor içimden. CHP'nin kökü sana niye bu kadar rahatsızlık veriyor? CHP ile görülecek hesabın varsa çık karşıma benimle hesaplaş. CHP'nin köküdür ki, Çanakkale'den başlayarak düşmanı Anadolu'dan temizleyip, bağımsız bir cumhuriyeti, özgür bir toplumu, çağdaş, modern bir Türkiye'yi kurmuştur. Sen onun cumhuriyeti sayesinde bugün oralara geldin. Sen otur oturduğun yerde, o Talibancı'nın dizinin dibinde çektirdiğin fotoğrafların hesabını ver. Başbakan derhal CHP ve Türkiye'den,
bütün namuslu vatandaşlardan özür dilemelidir, çizmeyi aştığını belirtmeli, bu yaptığının Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na yakışmadığını belirtmeli, ağzının fermuarını kapalı tutmayı öğrenmelidir."
'Günah bizden gitti'
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da dün bir basın toplantısı düzenleyerek Erdoğan'a yüklendi. Erdoğan'ın yerel seçim kampanyasını CHP ile kavga üzerine kurduğunu, hakaret ederek sataştığını söyleyen Topuz aradan iki gün geçmesine karşın özür dilemeyen Başbakan'ın, bu sözleri kasıtlı söylediğini ileri sürdü. Topuz. "Günah bizden gitti. Bu kavgada varız. CHP'ye sataşan herkese hak ettiği cevabı vereceğiz, hakaret eden herkese de haddini bildireceğiz" dedi. Erdoğan'ın siyasal kimliğini, bilgi düzeyini iyi bildiklerini, Başbakan olmasa kendisini muhatap bile kabul etmeyeceklerini belirten Topuz, şöyle devam etti:
"CHP'nin kökleri Müdafa-i Hukuk hareketine, emperyalizme ve sömürgeciliğe başkaldıran Ulusal Kurtuluş Hareketi'ne dayanıyor. Aksini söyleyecek babayiğit var mı? CHP'nin köklerinde Kurtuluş Savaşı'nı yürüten Türk milleti ve Atatürk var. Bizim köklerimiz ve bereketimiz bunlar. CHP'ye kökü bereketsiz suçlaması yaptığınıza göre, sizin ve partinizin kökü ve bereketi farklı olsa gerek. Acaba nereye dayanıyor? Bir bereketiniz varsa o nedir?"
Hitler benzetmesi
AKP'nin gerisinde, RP, MSP ve MNP bulunduğunu belirten Topuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de din kurallarını egemen kılmak amacıyla oluşmuş pek çok toplumsal acı olayı hatırlıyoruz. En son Hizbullahçıların cinayetleri. Daha geride Sivas, Menemen olaylarını hatırlarız. Seçimlerde serinkanlı oy kullanmalıyiz. Seçimler tek başına böyle bir şeyi önlemek için yeterli olmayabilir. Unutmayalım Hitler de seçilerek işbaşına gelmiş ve Almanya'yı büyük bir felakete götürmüştür. Demokrasi en iyi rejimdir ama bu rejimin de bazen yanlış sonuçlar verdiğinin örnekleri var. Umarız başka Hitler doğmasın, başka Recep Tayyip Erdoğan'lar doğmasın."
(Radikal, aa)