CHP 'kademeli'ye alanda hayır dedi

CHP 'kademeli'ye alanda hayır dedi
CHP 'kademeli'ye alanda hayır dedi

Fotoğraf: DİLEK MERMER/AA

CHP zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ancak kademelendiren '4+4+4' düzenlemesini protesto için haftalık Meclis grup toplantısını Tandoğan Meydanı'nda yaptı. Miting havasındaki toplantıda Kılıçdaroğlu, yeni sistemin gerçekte '8 bölü 2' olduğunu söyledi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA- CHP , haftalık grup toplantısını, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran ‘4+4+4’ düzenlemesini protesto etmek için Tandoğan Meydanı’nda yaptı. Yasa teklifinin Meclis’te görüşülmesine saatler kala, binlerce vatandaşın katıldığı bir miting havasında geçen toplantıda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu , teklifin asıl amacının eğitim değil, mütedeyyin insanların inançları üzerinden siyaset yapmak ve 20 milyar dolarlık ihalelerin denetim dışı tutulması olduğunu savundu.
Yasalaşma sürecindeki tüm aşamalarda sert tartışmalara neden olan eğitimde ‘4+4+4’ düzenlemesine karşı Meclis tarihine geçen bir eylem yapan CHP’de, tüm milletvekillerinin Tandoğan’a geldiği görüldü. Meydandakiler “Eğitimde çözüm 1+8+4” ve “Eğitimde bölünmeye hayır” gibi pankartlar ve Türk bayrakları taşıdı. 

Meclis’teki gibi başladı
Saat 13.30’ta, tıpkı Meclis’te olduğu gibi, bir grup başkanvekili Kılıçdaroğlu’nu anons etti ve CHP’nin sıradışı grup toplantısı başladı. Konuşmasına, grup toplantılarının sadece Meclis’te yapılacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yanıt vererek başlayan Kılıçdaroğlu, “Sen hukuk fakültesinin arka kapısından mezun olmuşsun günah benim mi? Git Anayasa’yı oku. Meydanlardan korkuyor bunlar; kafasında beyin taşımayanların anlayışıdır bu” dedi. Mitinglerinin, afiş toplatarak, Ankara dışından gelenler kente sokulmayarak engellenmeye çalışıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İstedikleri baskıyı yapsınlar milleti ve CHP’yi susturamayacaklar” dedi. Eğitim yasalarının anayasalardan daha önemli olduğunu, bu yasalarla gelecek on yılların belirlendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’a el uzattım. ‘Bizi dinlemek istemeyebilirsiniz, o zaman üniversiteleri dinleyin’ dedim. Onlar milletvekillerimizi tekmelediler. Bunu yapan kafalarda demokrasinin ‘d’si bile yoktur” dedi.
4+4+4 teklifinin, 8 yıl zorunlu eğitimi ikiye bölen bir anlayışta olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Bir binanın temelini ikiye bölerseniz, iki bina çıkmaz, o bina yıkılır. 8 yıl zorunlu eğitimi de ikiye bölerseniz, onun sonu da yıkımdır ama birisinde yıkılan binadır, öbüründe çocuklarımızın geleceği” dedi.Kılıçdaroğlu, 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitimin 28 Şubat sürecinin ürünü değil 1960’lardan beri tartışılan bir sistem olduğunu söyledi.
Din eğitimi tartışmalarına de değinen Kılıçdaroğlu, din eğitimine karşı olmadıklarını söyleyerek: “CHP’nin karşı çıktığı kindarlar ve münafıklardır. Erdoğan sen din tüccarı, bezirganısın; mütedeyyin insanlara en büyük kötülüğü yapıyorsun” dedi.
Yasa teklifinin Fatih Projesi’yle ilgili 20 milyar doları bulacak ihaleleri denetim dışında tutan bir madde içerdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “20 milyar doları kime pazarlayacaksınız. Gözünüz doysun. Ben ‘yürütme organı başı’ demiştim Erdoğan’a, O da ‘evet öyleyim’ demişti. Yürütme konusunda bu ülkeye senin gibi bir başbakan gelmedi” dedi. 

Cemil Çiçek’e ağır sözler
Kılıçdaroğlu, teklifin görüşmeleriyle ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e de eleştiride bulunarak, “Devlette evrak şube müdürlüğü vardır; gelen evrakı bekletmeden gönderir. Çiçek de Meclis’te evrak işlerinden sorumlu şube müdürüdür. Erdoğan mı Meclis Başkanı, sen mi? Korkuluk musun, yürekli ol; her dönemin adamı olmaktan vazgeç” dedi.

Eğitim-Sen bugün grevde
Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız yazılı bir açıklama yaparak, 4+4+4 teklifinin genel kurulda görüşüleceği 28-29 Mart tarihlerinde grev yapma kararı aldıklarını söyledi. Bu arada Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Eğitim-Sen’in, bugün yapacağı eylemin, ‘kanuna açıkça aykırı’ olduğu belirtilerek, güvenlik güçlerinin eylem girişimini ‘mutlaka’ engelleyeceği ve ‘meydana gelebilecek her türlü olaydan eylemi organize eden kuruluşlar ve yöneticileri ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı’ vurgulandı. Eğitim-Sen Başkanı Ünsal Yıldız ise “Yasak tarafımıza bildirildi. Bu karara rağmen programımızdan geri adım atmayacağız” dedi.

4+4+4=20.1 milyar lira
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) eğitimde ‘4+4+4’ düzenlemesinin maliyetini hesapladı. Buna göre, sisteme geçişte ortaya çıkacak derslik ihtiyacı için 18.6 milyar liralık bir harcama gerekecek. Buna, öğretmenlere ödenecek ücretler de eklendiğinde maliyet 20.6 milyar lirayı buluyor. 5 yaşındakilerin de katılmasıyla 942 bin 447 çocuğun daha okula gideceği ve bunun 31 bin 415 derslik ihtiyacı doğuracağı tahmin edildi. Bunun maliyeti ise 5.5 milyar lira. Yeni sistem, lise ve meslek okullarında da 187 bin ek derslik ihtiyacı doğuracak. Bunun maliyeti ise 13.1 milyar lira. İhtiyaç duyulacak 110 bin 800 ek öğretmenin ise 2.1 milyar lira ücret alacağı tahmin edildi. {ANKARA/RADİKAL}