CHP kurultayında ikinci gün

CHP kurultayında ikinci gün
CHP kurultayında ikinci gün
CHP 34. Olağan Kurultayı ikinci gün çalışmalarına başladı. İkinci gün Parti Meclisi'ne giren isimler belirlendi

CHP ’de kurultayda ikinci gün seçim günü. Ana muhalefet partisi, uzun bir aradan sonra ilk kez Parti Meclisi’ni (PM) çarşaf liste ile yapılacak. Parti Meclisi’nde aday olma süresi bu sabaha kadar devam etti. Ve 60 kişilik PM için toplam 434 CHP’li aday oldu. Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliği için ise 128 kişi başvurdu.

Bu 452 kişi, seçime girecek “çarşaf listeyi”oluşturuyor.
Ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “birlikte çalışmak isteyeceği” kişileri işaret edeceği bir “anahtar liste” şu anda Kurultay salonunda bekleniyor. Anahtar liste ile Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’nde birlikte çalışmak isteyeceği isimleri işaret edecek.

DELEGE ÜÇ AYRI OY KULLANACAK
CHP’nin yaklaşık 1200 delegesi, bugün saat 15:00 gibi kurulacak toplam 120 sandıkta oy kullanacak. Delege, toplam üç ayrı oy kullanacak...

Parti Meclisi’ne 52 kişi seçecek. Ayrıca başka bir liste içinde, Parti Meclisi içinde çalışacak bilim platformu için 8 kişiyi seçecek. Böylece Parti Meclisi için toplam 60 kişi seçilmiş olacak.

Delege üçüncü oyu ise, 20 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu için kullanacak.

ANAHTARIN DA ANAHTARI...
Ancak, Kılıçdaroğlu daha demokratik bir seçim için anahtar listesine 60 kişilik Parti Meclisi için toplam 90 kişi koydu. Yani delegeye, işaret ettiği 90 kişiden de 60’ını seçmesi mesajı verdi. Bir anlamda demokratik bir tavırla, “seçim içinde seçim” yapılmasının önünü açtı.
Tabi Kılıçdaroğlu’nun “anahtar listesi” 90 kişi olunca, ortaya bir de “anahtarın anahtarı” liste çıktı. Bu ikinci liste daha kısa...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da bu “anahtarın anahtarı listeyi” doğruladı. Delegeye, bu liste ile parti merkezinin kimlerle çalışmak istediği işaretini vereceğini söyledi .

ANAHTAR LİSTEDE KİMLER VAR?
Peki Kılıçdaroğlu’nun “anahtar listesinde” kimler var...
Öne çıkan isimler şöyle; CHP’nin eski genel sekreteri Adnan Keskin yeniden Parti Meclisi’ne giriyor. Üstelik Adnan Keskin’e, CHP’de fiilen a”ikinci adamlık”olan örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı görevi verileceği konuşuluyor.

Parti sözcülü görevinin ise yine Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan Haluk Koç’a verileceği belirtiliyor. Parti Meclisi seçildikten sonra Merkez Yönetim Kurulu’nu CHP tüzüğüne göre Parti Meclisi içinden Genel Başkan Kılıçdaroğlu seçecek.

Geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gürsel Tekin’in de anahtar listede olacağı kesin. Ayrıca Engin Altay, Şafak Pavey, Hurşit Güneş, Veli Ağbaba gibi isimlerin de listede olacağı kesin gibi.

AYDIN AYAYDIN LİSTEDE YOK
CHP’de Parti Meclisi’ne seçilip seçilmeyeceği merekla beklenen isimlerden biri de Aydın Ayaydın idi. Ancak Genel Başkan’dan beklenen işareti alamayan Aydın Ayaydın, Parti Meclisi üyelik adaylığını geri çekti. Yani seçilmesi sözkonusu değil.

Genel Başkan’ın listesinde ayrıca öne çıkan isimler şöyle: Gürbüz Çapan, Bülent Tezcan, Kadir Gökmen Öğüt, Zuhal Samlı, işadamı Cemal Canpolat, İSO Başkanı Tanıl Küçük’ün eşi Sedef Küçük.

ASKER KÖKENLİ İKİ ÜYE
Yine Kılıçdaroğlu’nun listesinde dikkat çeken iki asker kökenli isim var; Emekli Tuğgeneral Ali Er ile emekli Albay Cem Hatunoğlu.

METİN FEYZİOĞLU BİLİM PLATFORMUNDA
60 kişilik Parti Meclisi’nin 8 kişisini Bilim Platformu oluşturuyor. Kılıçdaroğlu, Bilim Platformu için anahtar listesini daha kısa tutacak. 8 kişilik platform için 12 kişilik bir liste bekleniyor.

Bilim Platformu anahtar listesinde yer alan en dikkat çekici isim ise Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu. Bilim platformu anahtar listesinde yer alan diğer isimler ise şöyle:

Sencer Ayata, Nur Serter, Burhan Şenatalar, Gürbüz Evren, Kültür Bakanlığı eski Müsteşarı Halit Toraman.

İŞTE CHP'DE ANAHTAR LİSTE
Nihat Matkap, Erdoğan Toprak, Yakup Akkaya, Sencer Ayata, Atilla Emek, Birgül Ayman Güler, Gökhan Günaydın, Mehmet Zeki Gündüz, Emrehan Halıcı, Ayten Kayalıoğlu, Faruk Loğoğlu, Faik Öztrak, Perihan Sarı, Sezgin Tanrıkulu, Bihlun Tamaylıgil, Şafak Pavey, Veli Ağbaba, Engin Altay, Özgür Özel, Ali Rıza Öztürk, Gülsüm Bilgehan Toker, Bülent Tezcan, Kadir Gökmen Öğüt, Gürbüz Çapan, Zuhal Samlı, Adnan Keskin, Gürsel Tekin, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Gülseren Onanç, Umut Oran, Çetin Soysal, Yaşar Seyman, Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Prof. Dr. Sencer Ayata, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Prof. Dr. Nur Serter, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Gürbüz Evren, Halit Toraman...

KADINLARIN ŞANSI DAHA YÜKSEK
CHP, birkaç ay önce yaptığı son tüzük kurultayı ile kadınlara ve gençlere parti organlarında "pozitif ayrımcılık" yapma kararı aldı. Bu çerçevede 60 kişilik Parti Meclisi'nin üçte biri kadın olacak.

Ayrıca 'gençlik kotası' çerçevesinde yine bu 60 kişinin en az 6'sının da 30 yaşın altında olması gerekiyor tüzük gereği.

Bu da Kılıçdaroğlu'nun göndereceği 90 kişilik "anahtar listede" kadınların seçilme şansını arttıran bir unsur.

Delege 90 kişilik anahtar liste içinde 60'ını seçecek. Ancak kota gereği, seçimlerde 20 kişilik kontenjanı doldurmak için erkeklerden daha az oy alsalar bile kadınlar listede öne çıkabilecekler. Yani kadınların şansı, seçimlerde erkeklere göre daha fazla...

100 KİŞİLİK ANAHTAR LİSTE
Genel Başkan Kılıçdaroğlu il başkanlarının, milletvekillerinin, kadın ve gençlik kollarının görüşlerini aldıktan sonra 60 kişilik Parti Meclisi için 100 kişilik anahtar liste hazırladı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 'Anahtar Liste' ile ilgili düzenleme konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Kurultay delegelerimize, örgütümüzün iradesine güveniyorum. Esas irade Kurultayımızdan çıkacak olan iradedir. O nedenle, Parti Meclisimize aday olan bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ederek, ben yine örgüte, İl Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, Kadın ve Gençlik Kollarımıza danışarak, onların görüşünü alarak 100 kişilik bir “Anahtar liste” yaptım. Delege arkadaşlarımız bu 100 kişiden kimi Parti Meclisi’ne seçerse, o parti Meclisi üyesi olacak ve ben o arkadaşlarımla çalışacağım” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 100 kişilik anahtar listesinin Kurultay Başkanlık Divanı’nın bastırdığı liste ile aynı renkte olacağını ve başka bir anahtar listesi olmadığını da belirtti.(hürriyet)