CHP lideri: Arkanızdayız

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'ye, AB ile yapılacak görüşmelerde destek ve güvence verdi. Baykal, hükümete, "Çekinmeyin, AB
için ne gerekiyorsa yapın" diye seslendi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'ye, AB ile yapılacak görüşmelerde destek ve güvence verdi. Baykal, hükümete, "Çekinmeyin, AB
için ne gerekiyorsa yapın" diye seslendi.
CHP'nin dün yapılan grup toplantısında, 24 Ekim'de toplanacak kurultayda bu partiye katılma kararı alması beklenen YTP'nin Genel Başkanı İsmail Cem ve arkadaşları da hazır bulundu. Toplantıya bir süre önce CHP'den ihraç edilen ancak mahkeme kararıyla partiye dönen Ahmet Güryüz Ketenci, Mehmet Tomanbay ve Hasan Aydın da katıldı. CHP lideri Baykal, AB İlerleme Raporu açıklanmadan kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
AKP olumlu havayı dağıttı: Türkiye'nin AB macerasının arkasında 40 yıllık emek ve alın teri var. AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in yaz aylarında Türkiye'ye yaptığı ziyarette herkes AB konusunda oldukça iyimser beklentiler içine girdi.
Hükümetin zina konusunda başlattığı tartışmalar bu iyimser havayı anında dağıttı. Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecine kayıtsız şartsız müzakereyle başlamasını karşılayacak bir ortam vardı. Ancak, zinayla, Türkiye kendini kuşkulu, sorunlu bir ülke olarak takdim etmiştir. Bu hükümet çıkardığı krizle, Türkiye'nin 40 yıllık emeğini ve anasının ak sütü gibi helal olan AB'ye tam üyelik sürecinin önüne engel getirdi.
Serbest dolaşım hakkı
Ne gerekiyorsa yapın: AB süreciyle ilgili olarak asıl karar 17 Aralık'ta alınacak. Bu sürede biz CHP olarak, elimizden gelen tüm çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak hükümetin de yaptığı yanlışları görme ve bunları tekrarlamama zorunluluğu var. İç politikada aleyhimize kullanılır kaygılarını bir yana bırakın, çekinmeyin, Türkiye'nin haklarını sonuna kadar savunun.
Ancak, Türkiye'nin serbest dolaşım hakkının sürekli olmayacağı önümüze getirilirse bu tam üyelik olmaz. Bu, kabul edilemez. Bu, olsa olsa nakıs (eksik) bir üyelik olur ve Türkiye'yi tatmin etmez.
Cem, 10 yıl sonra CHP'de
CHP-SHP birleşmesinden sonra 1995 genel milletvekili seçimleri öncesinde CHP'den ayrılarak DSP'ye geçen ve buradan milletvekili seçilen YTP Genel Başkanı İsmail Cem, yaklaşık 10 yıl aradan sonra CHP kürsüsüne çıktı. Cem, partisine yapılan birleşme çağrısı nedeniyle teşekkür ederek, "Bizler, hep beraber belirli bir siyaset dünyasının, birlikte verilmiş mücadelelerin, paylaşılmış umutların insanlarıyız" dedi.
"Gün yenileşmenin, Türkiye'yi yenileştirmenin günüdür" diye konuşan Cem, Türkiye'de son yıllarda akıl karıştıran bazı gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti. Cem, şöyle devam etti:
"Türkiye'de, ne yazık ki, akla karanın birbirine karıştığı, en gericinin en ilerici sayıldığı, ahlak, fazilet, dürüstlük ve namusluluktan söz etmenin neredeyse gericilik, eskide kalmak olarak değerlendirildiği bir dönemden geçiliyor.
Hep birlikte güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Türkiye'nin sol, demokrat, çağdaş değerlere sahip çıkan insanları olarak hepimizin idealleri, coşkusu vardı. 1980 sonrasında yaşanan ortamda yitirilen ideallerimize tekrar sahip çıkmalıyız. Latin Amerikalı bir devrimcinin dediği gibi, 'Hayali olmayan solcu olamaz.' Elbette hayallerimiz, ideallerimiz olacak. Biz aslında çok güçlüyüz, birikimimiz fazla. Biz başaracağız."
Baykal'ın adamı seçimi kaybetti
CHP grubunda dün, geçen hafta ilk iki turu yapılan ancak sonuçlanmayan TBMM Başkanvekilliği için seçimlerin üçüncü turu yapıldı. Ali Dinçer ile Baykal'ın adayı olarak nitelenen eski başkanvekili Yılmaz Ateş arasındaki yarıştan Dinçer galip ayrıldı. Yılmaz'ın 57 oyuna karşılık 88 oy alan Dinçer, CHP'nin yeni Meclis Başkanvekili sıfatını kazandı. Dinçer'in, grupta Ateş'e yönelik tepki oylarının yanı sıra muhaliflerin oylarını da aldığı belirtildi.
Sevigen'e Bekri Mustafa'lı yanıt
Mahkeme kararıyla CHP'ye dönen İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, "Bunları partiden yine ihraç ederiz. Geldikleri gibi giderler" diyen Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'e, Bekri Mustafa'lı bir fıkrayla yanıt verdi: "Bekri Mustafa, Yeni Cami'ye imam olmuş. Cemaatten bazı kişiler, Bekri Mustafa'nın cenaze namazını kıldırdığı sırada musalla taşının üzerinde yatan ölünün kulağına eğilip bir şeyler söylediğini fark etmiş. Ne söylediğini öğrenmek için de bir gün içlerinden birini yalandan öldürmüşler. Bundan haberi olmayan Bekri Mustafa, her zaman yaptığı gibi bu kişinin de kulağına eğilip, 'Şimdi sen öldün. Öbür tarafa gidiyorsun. Sana orada, 'Dünyada neler oluyor' diye sorarlar. Sen de onlara, 'Bekri Mustafa Yeni Cami'ye imam oldu' dersin. Başka bir şey demene gerek yok, onlar bu dünyada neler olup bittiğini anlarlar' demiş. CHP'nin hali bu. Mehmet Sevigen gibi biri CHP'de Genel Sekreter Yardımcısı olursa bizi yine partiden atarlar."