CHP lideri Baykal: Bu bir emrivaki

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin bugüne kadar Annan Planı'nın değiştirilmesi gerektiğini söylediğini, ancak şimdi kabul etme noktasına geldiğini ileri sürdü.

İSTANBUL - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin bugüne kadar Annan Planı'nın değiştirilmesi gerektiğini söylediğini, ancak şimdi kabul etme noktasına geldiğini ileri sürdü. Bunun bir emrivaki olduğunu belirten Baykal, olaya Meclis'in el koymasını istedi.
Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere dün İspanya'ya giden CHP lideri, Atatürk Havalimanı'nda Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, Türkiye'de olağanüstü gelişmelerin ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.
ABD'deki mutabakat
Kıbrıs konusunda Türkiye'nin yıllardan beri sürdürdüğü bir politika olduğunu dile getiren Baykal, şunları söyledi: "Bu politika bütün yetkili organlarca yani hükümette, TBMM'de ve MGK'da ele alınmıştır. Öyle anlaşılıyor ki, bu politikadan tamamen farklılaşmış bir anlayış içinde Washington'da bir mutabakat ortaya çıkmıştır. Ve şimdi o mutabakatın uygulanması noktasına gelinmiştir.
Annan Planı'na olan itirazlar dikkate alınmadan referanduma sunulması kararı alındı. Önceleri 'Önce mutabakat, sonra referandum' denilirdi. Şimdi gelinen noktada 'Önce mutabakat' anlayışı ortadan kalktı. Bu Türkiye'nin taleplerinin tümünün unutulması sonucunu doğuracak. Artık bu planı tartışmanın hiç bir bir anlamı kalmadı.
Aslında New York'taki görüşme-lerde bir sonuç alınamaması halinde, plandaki boşlukların BM Genel Sekreteri'nin tek taraflı bir kararla doldurmasını Türkiye kabul ediyorsa, New York'ta bir görüşme masasına oturmanın göstermelik olmanın ötesinde bir anlamı yoktur.
'Meclis el koymalı'
Türkiye öyle bir referandum uygulamasını kabul etmiştir ki, bunun içinde nelerin olacağı ancak referandumdan sonra şekillenecektir. Türkiye'de, TBMM'nin, MGK'nın, hükümetin, Başbakan'ın, Dışişleri Bakanlığı'nın bugüne kadar çeşitli vesilelerle 'mutlaka değiştirilmesi gerekir, şu yönü kabul edilemez' diye eleştirdikleri planı, şimdi aynen hiçbir noktasında değişiklik arayışına girmeden, hatta içeriğinin bile netleşmesini beklemeden kabul etmiş olma durumuna gelinmiştir. Bu bir emrivakidir. Bu emrivakiyi hükümet yapmaktadır.
Hükümet, bu oldubittiyi Türkiye'ye karşı yapmaktadır. Bu olaya TBMM'nin mutlaka el koyması ihtiyacı vardır. Türk dış politikası kırılmayla karşı karşıya. Türkiye, bugüne kadar böylesine teslimiyetçi bir duruma düşmemiştir."