CHP lideri: HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü...

CHP lideri: HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü...
CHP lideri: HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, büyükelçilerin "Seçim sonrası koalisyon ihtimali beliriyor, kiminle koalisyon kurarsınız" sorusuna parti ismi vermeden, "Belirli ilkeler ve değerler temelinde uzlaştığımız bir parti ile koalisyon kurabiliriz" karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, "HDP'nin yıpranmasını istemiyoruz, çünkü parlamentoda yer almasını istiyoruz" diye konuştu.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Eskişehir Milletvekili adayı Utku Çakırözer de katıldı. Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu “Seçim sonrası koalisyon olasılığı bekleniyor, kiminle koalisyon kurarsınız” sorusuna, “İktidar olmayı hedefliyoruz. CHP olarak belirli ilkeler ve değerler temelinde asgari olarak uzlaştığımız parti ya da partilerle koalisyon kurabiliriz. Bu partinin güçler ayrılığına inanması, yargı bağımsızlığını savunması, özgür bir medya istemesi ve insan hakları ihlallerinin olmaması gerektiğine inanması gerekiyor. Bu temeller üzerinde uzlaşırsak, koalisyon neden olmasın” yanıtını verdi.

'HDP'NİN YIPRANMASINI İSTEMİYORUZ'

Kılıçdaroğlu, “HDP’nin barajı aşabileceğini düşünüyor musunuz” sorusu üzerine de “Biz olumsuzluklara dikkati çekerken, HDP’ye yüklenmiyoruz çünkü HDP’nin bu süreçte yıpranmasını istemiyoruz. HDP, parlamentoda yer almalı. Biz buna inanıyoruz” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçim değerlendirmelerine de “Geçen süreleri kayıp olarak değerlendirmesi bence çok önemli bir tespit. Seçimden sonraki süreçte önemli bir tespit ama ben Gül kadar gelecek açısından umutsuz değilim. Muhalefetin parlamentoda güçlü olması demokrasi açısından kazanımdır. Demokrasiye inanıyorsak, halkın iradesine saygı göstereceksek seçimden sonraki süreyi kayıp olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum” yanıtını verdi.

 


  http://www.radikal.com.tr/133766813376682

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Y-CHP - user472754

  Yazık partiyi ne hale getirdiler. Bu saatten sonra CHP'ye oy vermek HDP'ye oy vermektir. PKK'ya oy vermektir. %30 HAYALİ KURUYORSUNUZ AMA ATATÜRKÇÜLER SİZE ÖYLE BİR TOKAT ATACAK Kİ YAMULACAKSINIZ.

  Bu büyük elçiler bizim bilmedigimiz birşey mi biliyor - peqasi

  Tamam Akpartinin tek başına iktidar olamaması yıldızlar kadar uzak bir ihtimal degil ama bunların teorilerine göre birinci parti çıkamayacaklar.Türkiye'de biraz bile ciddi olan hiç bir anket, araştırma şirketi böyle bir ihtimal görmedi.Büyükelçilerin buna en ufak bir ihtimal vermediklerinden eminim.Zira tünelin sonunda ışık görseydi Kemal Derviş sıcak siyasete girerdi.Bu komplonun parçası olarak sadece kazanırsanız gelirim dedi.Kendini kullandırtma Ey chp geçen Amerika'ya giderkende heyecanlanmıştın.Ne oldu kursağında kaldı.İktidar olmak için bu halkı kazanmalısın önce