CHP lideri, Kemal Derviş'e bakanlık teklif etti

CHP lideri, Kemal Derviş'e bakanlık teklif etti
CHP lideri, Kemal Derviş'e bakanlık teklif etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kemal Derviş'e olası bir CHP iktidarında başbakan yardımcılığı teklif etti. Derviş de kabul etti.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , eski Ekonomi Bakanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş ile bugün CHP Genel Merkezi’nde baş başa görüştü. Görüşmede, Kemal Derviş’in CHP’ye önümüzdeki dönemde verebileceği katkılara ilişkin karşılıklı değerlendirmeler yapıldı. Kılıçdaroğlu, geçen günlerde “Milletvekili olmayı düşünmüyorum” açıklaması yapan Derviş’e “Dışarıdan bakanlık” teklifinde bulundu. Klıçdaroğlu, Derviş'i olası bir CHP iktidarında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev alması için ikna etti. Derviş Kılıçdaroğlu'nun teklifini kabul etti. 

Görüşme sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Sayın Kemal Derviş’le hem Türkiye’nin, hem dünyanın sorunlarını görüştük. Özellikle ekonomi konusu Sayın Bakanın uzmanlık alanı. Türkiye ekonomisiyle ilgili, dünya ekonomisiyle ilgili gözlemlerini, analizlerini aktardı. Son derece mutluyuz. Ekonomiye yaptığı katkıları, Türkiye’yi krizden çıkarma aşamasındaki çabalarını sadece CHP olarak biz değil bütün Türkiye takdirle anıyor. Bu süreç içerisinde bizim ekonomi programımız üzerinde de, seçim bildirgemiz üzerinde de konuştuk. Kendi düşüncelerini aldım. Önemli katkıları oldu. Bana göre çok verimli bir görüşme. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum.

Kemal Derviş ise şöyle konuştu: "Benim içinde çok yararlı bir görüşme oldu. Dünya ekonomisini, Türkiye ekonomisini, Avrupa sorunlarını, Yunanistan’ın rol durumunu ve bunun dünya ekonomisine etkisini konuştuk. CHP’nin programındaki yenilemeleri de konuştuk. Bir çoğu gerçekten yeni ve Türkiye’ye çok yararlı olabilecek unsurlar. Zor bir dönemden geçiyor Türkiye hakikaten. Hem uluslararası şartlar, hem de içerdeki şartlar hakikaten durumu zorlaştırıyor. Umarım 7 Haziran’dan sonra daha kararlı ve daha gerçekten hızlı büyümeye yönelik adımlar atılabilir. Hızlı büyümek için bugünkü çağda artık yeni teknolojiyi getirmek, yeni teknolojiyi Türkiye’nin şartlarına uyarlamak, onunla istihdam yaratmak ve tabi onunla istihdam yaratabilmek içinde eğitimde büyük hamleler yapmak gerekiyor. Yönetişimde büyük hamleler yapmak gerekiyor.70’li yıllardan buyana sosyal demokratım ve Cumhuriyet Halk Partiliyim. Vatandaşlık hakkım ve sosyal demokrat milletvekili olmam bu seçim yarışına girmem mümkün değil. Zaten Genel Başkan da benden böyle bir şey istemedi. Ama sosyal demokrat boyutu güçlü olan CHP’nin de söz sahibi olduğu bir iktidar kurulursa o zaman tekrar görüşürüz dedik birbirimize ve ondan sonra tabi bir görev sözkonusuysa o doğrultuda sosyal demokrasiyi ve Türkiye’yi sosyal demokratik yönden geliştirmek için görev almak benim için her zaman bir büyük mutluluk kaynağı olur."

Dervişin CHP liderinin önerisini kabul etmesi sonrası Kılıçdaroğlu, "Yıllarını sosyal demokratik kültüre vermiş, o konuda çok önemli çalışmalar yapmış bir uygulamacının, bir siyasetçinin sosyal demokrat kültürü içselleştirmiş bir siyasetçinin bize katkı vermesi çok ama çok önemli. Sizin vereceğiniz katkı inşallah CHP iktidarında sadece CHP’ye değil, Türkiye’ye verilmiş önemli bir katkı olacaktır" diye konuştu.  

 


  http://www.radikal.com.tr/132205013220506

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ek: - esiroglu

  Unuttum eklemeyi. Ya Derviş oralarda gözden düşmüş iyice ya da küresel sermaye o kadar aciz durumdaki kıdemli memurlarını siyaset meydanına gönderiyor. (Daha önceki gelişi sömürge valiliği idi. Bu topraklarla bağı olan biri için onursuz fakat yüksek rütbeli bir görevdi. Kurtarıcı cilasını da vurmuşlardı hacize gönderen efendileri. Bu durum ötekinden farklı. Aslanların önüne arenaya fırlatılan, üstelik silah tutmayı bilmeyen acemi bir gladyatör )

  IMF - esiroglu

  Ülkeyi yine İMF'ye teslim etme derdinde. Utanmıyor, bunu saklamıyor. Bu nasıl bir yüz? Diyanet işleri başkanlığınada Güleni getir. İMF bakanını neden bu kadar çok severler bu mandacılar? İktidara gelemeyeceksin, İMF valiside bu ülkeye ancak turist olarak gelecek.

  Köprüden önce son çıkış. - ganjml

  Dikkat dikkat 12 yıldır hükümette Kemal Dervişin programı uygulanıyor varın gerisini siz düşünün.CHP iktidar olursa ekonominin başına geçecekmiş,bu işçi emekçi,asgari ücretli,ekmeği çöpten toplayan,işsizlikle boğuşan bütün CHP'liler için son çağrıdır,lütfen sol şeritteki tek parti olan HDP oylar,tekrar ediyorum bu son çağrıdır,yoksa kabus bir 12 yıl daha sürer.

  hehe - zebda

  dervişi severim ama chp iktidarı mı? siz baya hayal görüyorsunuz... chpnin %70 kadrosunun değişmesi lazım..belki bir sonraki secimde %35 yakalarsınız...oy oranı düşen fakpartiyi saymazssak bu secimde chp dışında butun partiler oylarını yukseltecek chp yerinde sayacak...gözüken manzara bu.

  geleceğe bakış. - bizeke

  Eğer AHDP barajı aşarsa AKP nin tek başına hükumet kurması için % 44 oy alması gerekir. Şimdilik bu hayal gibi görünüyor.Demekki koalisyon ihtimali ortaya çıkıyor. Bu durumda CHPAKP koalisyonu alternatifinden başka bir alternatif açılımın geleceği bakımından görülmüyor. Bu koalisyonun kurulması da çok zor olacak. Bakanlık dağılımında çok pazarlıklar olacak. CHP ekonomi bakanlığını alırsa Derviş'i bu bakanliğın başına getirebilir. Ancak ortada çok büyük bir sorun var ve bu sorun da bitmeyecek gibi. O da Sayın Cumhurbaşkanının durumu. Koalisyon olmaması için ve Başkanlık rejimini getirmek için büyük bir çaba sarfedicek. Aksi halde seçimlerin yenilenmesi gündeme geleceği gibi bu durumda kendisinin tekrar AKP genel başkanlığına dönmesi ihtimili bile var. Zira AKP yi tek başına ancak o iktdara taşıyabilir. Bunu herkez bilsin. Olmaz olmaz demeyin. Gelecek çok büyük sürprizlere gebe

  bugünkü okuduğum en iyi haber - hamzaakyol

  Gerçekten ekonomiyi çok iyi bilen ve akp'nin çok öğündüğü ekonomik başarının temeli olan reformları yapan, türkiyedeki bu zamana kadar gündeme gelen en bütüncül ekonomi politikasının mimarı olan kişi. bu ülkede kimin aday olmasını istersin diye sorulduğunda 2 ismi söyleyebilirdim. bir tanesi kemal derviş, diğeri ise aziz yıldırım. 1 tanesi ekonomi konusundaki bilgi ve tecrübesi ile fark yaratacak bir kişi, diğeri de yine türkiyede hiçkimsenin aklına gelmeyen konularda, akla gelmeyen projeler üreten, ayrıca da bu projelerin hayata geçmesi için gecesini gündüzüne katan gerçek bir yönetici.