CHP lideri Kılıçdaroğlu özellikle o 6 bakanlığı istiyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu özellikle o 6 bakanlığı istiyor
CHP lideri Kılıçdaroğlu özellikle o 6 bakanlığı istiyor
Olası bir AKP-CHP koalisyonunda CHP'nin özellikle istediği 6 bakanlık var. CHP yönetimi, Kılıçdaroğlu'nun kamuoyuna açıkladığı 14 ilkenin Davutoğlu tarafından da kabul göreceğine inanıyor.

RADİKAL-Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini almasının ardından yapılacak görüşmeler için CHP hazırlıklarını tamamladı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre CHP, 63. Hükümet’in kurulması görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’dan önümüzdeki hafta alacak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılacak görüşmelerde sunacağı müzakere paketini büyük ölçüde hazırladı. Parti yönetiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 14 maddelik ilkeler listesinin büyük ölçüde Davutoğlu’ndan kabul göreceği değerlendiriliyor.

CHP yönetimi, bu 14 ilkenin ardından bazı temel konuları da masaya getirecek. Alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu’nun başbakanlığı da masada olacak. Aynı şekilde, Dışişleri, Adalet, İçişleri, Milli eğitim, Çalışma ve Maliye bakanlıklarının CHP’lilerce yönetilmesi, MİT, TİB, BTK ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da etkin bir paylaşım talebi Ak Parti’ye iletilecek. 14 ilke tamam gibi CHP yönetimi, Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 14 ilkenin Davutoğlu tarafından kabul göreceğine inanıyor. Kulislerde bir ya da iki maddede sorun yaşanabileceği, bu maddelerde nihai bir uzlaşma varılacağı değerlendiriliyor.

İlk dönem Başbakanlık Kılıçdaroğlu’nun altını özenle çizdiği “güven sorunu” çerçevesinde, parti yönetimi olası bir koalisyonda “dönüşümlü başbakanlık” fikrinin müzakere dahi edilmemesini istiyor. Öte yandan; CHP, hükümette yapılacak protokolde ilk başbakanlık görevinin Kılıçdaroğlu’na verilmesini istiyor. Kurmaylar, bu talebi, “Karşı tarafa güvenmiyoruz. Örneğin iki yıllık dönüşümlü başbakanlık konusunda uzlaşılırsa ve ilk olarak Davutoğlu başbakan olursa, görevi Kılıçdaroğlu’na vermek yerine, erken seçime götürmeyi deneyecektir. Oysa Kemal Bey, aldığı devlet terbiyesi gereği böyle bir sorun çıkarmayacaktır” biçiminde değerlendiriyor.

İlk şart dış politika Müzakereler sırasında CHP’nin ilk şartlarından birinin dış politikaya yönelik olması öngörülüyor. CHP, dış politikada yaşanan süreci “tahribat” olarak değerlendiriyor ve başta Ortadoğu ve AB politikasına çeki düzen vermek için Dışişleri Bakanlığı’nın CHP’li bir bakan tarafından yönetilmesi gerektiği konusunda geri adım atmak istemiyor.

Adalet, İçişleri, Eğitim CHP yönetimi yine Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nda da etkin olmak istiyor. HSYK’nın yapısının değiştirilmesi vaadini gerçekleştirmek için bu bakanlığı da yönetmek isteyen CHP yönetimi, 4+4+4 ile baştan sona değişen eğitim sisteminin de düzenlenmesi ve eğitim sisteminin 1+8+3 biçiminde yapılandırılması konusunda da geri adım atmak istemiyor.

Kritik kurumlar ve ekonomi CHP yönetimi, sosyal politikaya yönelik vaatlerini yerine getirebilmek için Çalışma Bakanlığı veMaliye Bakanlığı’nı da yönetmek istiyor. CHP kurmayları yine aynı şekilde, müzakere masasından MİT, TİB, BTK ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da etkinliğini artırarak kalkmak istiyor.


  http://www.radikal.com.tr/138713113871314

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ERKEN SECİM - user389638

  Oylarını yükseltmemiş ve düşüşe ragmen istediklerine bak bana sanki birinci partiymiş gibi konuşuyor senin dandik ilkelerin var sana oy verenleri savunuyorsun akp savunmuyacak mı böyle sacmalık olabilirmi böyle bir siyasi mantık olabilirmi kesinlikle erken secime gidilmeli ve erken secimde boyunun ölcüsünü almalıdır bütün partiler...

  olmaz olmaz olmaaaz! - ARAGORA

  AKPCHP koalisyonu olmaz...Boşuna uğraşmayın olmaz bu iş...Laflara bak;DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK,ÖNCE KILIÇDAROĞLU OLSUN.MALİYEYİ,ÇALIŞMA BAKANLIĞINI,MİLLİ EĞİTİMİ BANA VER...Hadi cnm .sende!! Bu iş olmaz ve asla olamaz...

  güvenin - user383887

  CHP lideri Kılıçdaoğlu?na GÜVENİYORUM siz de GÜVENİN.. CHP lideri KILIÇDAROĞLU PAŞİN, PEŞİN DİYOR Kİ; -AKP ye güvenmiyoruz, aramızda, güven bunalımı var. -İnsanı aldatmaya alışmış geleneksel bir kültür anlayışları var. -İktidarın yedek lastiği, koltuk değneği olmayı asla kabul etmeyiz. -Yolsuzluk, hukuksuzlukları soruşturmaz-sak kendimizi inkar ederiz. -14 maddelik ilkelerle, bazı kritik bakanlıklar için de ısrarcı olacağız. -HER ŞEYİN BAŞTAN GÖRÜŞÜLMESİ LAZIM. -Bizim, isteklerimizin tamamı her vatandaşın kabul edeceği kurallar. -Bunların AKP için kolay kabul edilebilir kurallar olmadığını da biz biliyoruz.. -Eğer bizim arzu ettiğimiz koşulları kabul ederlerse, koalisyon olur, -Kamuoyuna CHP - AKP koalisyonu havası var ama ben pek ihtimal vermiyorum. CHP bunları yapmadan BEN YOKUM diyemezsiniz.

  AKPCHP KOALİSYONU NASIL KURULUR? - bizeke

  Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı en önemli olan Adalet, İç işleri ve Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa bu her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla,