@sarikayaercan

CHP lideri: Kürt sorunu silahla çözülemez

CHP lideri: Kürt sorunu silahla çözülemez
CHP lideri: Kürt sorunu silahla çözülemez
Kurultay konuşmasında, partinin sağa kayması eleştirilerinden, Kürt sorununa kadar birçok konuda mesajlar veren CHP lideri Kılıçdaroğlu "Kürt sorunu silahla çözülemez" dedi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin olağanüstü kurultayında yaptığı konuşmasının iki ekseni vardı. Birisi parti içine yönelik mesajlar ikincisi ise Türkiye siyasetine yönelik mesjlar. Parti içine yönelik mesajlarını üç ana eksene oturttu. Partisinde yaşandığı öne sürülen eksen kayması, Atatükçülük ve  parti disiplini. Türkiye siyasetine yönelik mesajlarında ise Kürt meselesine yönelik mesajı ve iktidar yürüyüşünün şifreleri dikkat çekti. Partisinin sağa kaydığı yönündeki eleştirilere "Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret eden tek CHP lideri benim" diye cevap veren Kılıçdaroğlu, yerel özerklik şartından bahsedip Kürk sorunun silahla çözülemeyeceği mesajı verdi. parti içine yönelik olarak ise yumruğunu vuracağını ve parti içi ağalarını temizleyeceğini dile getirdi. 

DENİZ GEZMİŞ'İN MEZARINI KİM ZİYARET ETTİ?

Kemal Kılıçdaroğlu , genel başkan adayı Muharrem İnce olmak üzere, kendisine yapılan "sağa kaydı" eleştirilerine yanıt verdi. CHP'nin yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını, siyasi partiler yasasının değiştirilip, lider sultasının kaldırılması için mücadele ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "CHP sağa mı kaydı? yok böyle birşey. CHP, tarihi misyonu çerçevesinde her nerede duruyorsa, yine orada duracaktır" dedi.
Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Hangi CHP Genel Başkanı Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret etti. Üç fidana sahip çıktım ben. onların mezarına gidip karanfil koydum. Bizim devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil. Bizim devrimciliğimiz yürek ister, yürek..." Kılıçdaroğlu, "sağa kaydı" eleştirilerine karşılık, "Baskıcı devlet karşı çıktım, her zaman karşı çıkacağım. Vatandaşın hesap soran değil, vatandaşına hesap veren devleti savunduk biz. Bu mu sağcılık?" dedi. 

PARTİ AĞALARINI SİLECEĞİM

Kılıçdaroğlu, parti içi disiplinin işleyeceğinin de işaretini verdi. 'Sabah kalkıp, koşa koşa gidip CHP'yi eleştirenlere' karşı, parti içi disiplinin işletileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bir siyasi partiye girdiğinizde sizi o siyasi partinin kuralları bağlar. Ya bağlanırsınız, ya da ayrılırsınız. Arada başka seçenek yok..." dedi. Kılıçdaroğlu "tasfiyeden yana olmadığını" vurguladı. Ancak sözlerine şöyle devam etti; "Farklı ses çıkaranların ayrılacakları yerler vardır. Farklı seslerini dillendirecek yerleri vardır. Her oya ihtiyacımız vara tasfiyeden yana değilim. Birlikten yanayım. Ama eğer parti kurullarından bir karar çıkarsa, hiçkimse çıkıp tv ekranlarında o kararın aleyhinde konuşamayacak. Buna izin veremeyeceğim. CHP bir düşünce kuruluşu değildir." 
Kılıçdaroğlu'nun bir başka önemli mesajı ise, parti içinde "ağaların" ortadan kaldırılacağı vaadi oldu: "500 kişinin aidatını yatırıp, gelin bana oy verin diyen zihniyeti sileceğiz Bir sendika ağaları var, bir de parti ağaları var. parti ağalarını da sileceğim..."


GARDIROP ATATÜRKÇÜSÜ  DEĞİLİM 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, " Atatürk 'ü dışladılar" eleştirilerini de şöyle yanıtladı: "Atatürk kimsenin tekelinde değildir. Mustafa Kemal Atatürk 72 milyonun yüreğindedir. Sadece bizim değil, düşmanlarının bile saygı duyduğu bir liderdir" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu; "Ben Kenan Evren Atatürkçüsü değilim. Ben onun gibi Atatürkçü değilim. Ben gardrop Atatürkçüsü de değilim. Ben yüreğinde Mustafa Kemal'e yer açan bir liderim." 


KÜRTLERE  ÖZEL MESAJ
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında Kürtlere, özel mesajlar vardı. CHP'nin 'yerel yönetimler özerklik şartını mutlaka getireceğini' söyleyen Kılıçdaroğlu'nun, Güneydoğu'da KCK davasından dolayı tutuklanan, kelepçelenerek fotoğraflanan BDP'li belediye başkanlarından özellikle bahsetti. Kürt sorunu silahla çözülemez. Ancak demokrasiyle çözülür " dedi


 CHP İKTİDARININ YOL HARİTASINI VERDİ  

Kılıçdaroğlu konuşmasında, CHP'nin iktidar olması için yol haritasını da çizdi; Çok başlılık değil; güçlü liderlik olmalı,Örgütsel birliktelik olmalı ve  tk adamcılık değil, uyum içinde çalışan inançlı kişilerin birlikteliği olmalı.

İNCE'YE İNCE MESAJ; TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPMASAYDIM, ADAY OLAMAZDIN Kılıçdaroğlu konuşmasında, kendisini tek odam olarak eleştiren diğer Genel Başkan adayı Muharrem İnce'ye de  mesajı gönderdi. Kendi genel başkanlığı dönemindeki tüzük değişikliği ile genel başkanlığa aday olmanın kolaylaştırıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Benim genel başkanlık dönemimde o tüzük değişikliği olmasaydı, yeni bir genel başkan adayı çıkamazdı. Elbette ki genel başkan adayları çıkmalı. Ben demokratik seçim yapılması için gerekli atmosferi hatırlıyoruz. Bakın yan yana oturuyoruz. Biz demokrasiden yanayız. Ama demokrasi kaos demek değildir" diye konuştu.