CHP lideri PM listesine aldığı iki isme korunma istedi

CHP lideri PM listesine aldığı iki isme korunma istedi
CHP lideri PM listesine aldığı iki isme korunma istedi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun pm listesine Bekaroğlu dışında eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'i de aldığı öne sürüldü. İl başkanlarıyla toplantı yapan CHP liderinin bu iki isme sahip çıkmalarını istediği belirtiliyor.

RADİKAL- Yeniden CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Kemal Kılıçdaroğlu ’nun dün akşam saatlerinde il başkanlarıyla genel merkezde toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptığı belirtiliyor. Gerçekgundem’de yer alan habere göre Kılıçdaroğlu’nun kendisine imza veren 240 delegenin neden kendisine oy vermediğini değerlendirdiği ve "Birçok delege belediye başkanı yapılmadığı için tepki olarak İnce'ye oy verdi" dediği öne sürüldü.

İKİ YENİ İSİME SAHİP ÇIKIN

Kılıçdaroğlu’nun PM listesine Mehmet Bekaroğlu’nun dışında esik Maliye Bakanı Zekeriya Temizel’i de aldığı öne sürüldü, Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu’nun "Listede Mehmet Bekaroğlu ve eski bakan Zekeriya Temizel de olacak. Bu liste benim listemdir, sahip çıkmanızı istiyorum" dediği öne sürülüyor.  Kılıçdaroğlu'nun PM listesinde MYK üyelerinin tamamının olacağı, ayrıca Tuncay Özkan'ın da listede yer bulacağı değerlendiriliyor. 

KILIÇDAROĞLU’NUN LİSTESİ TEKİN’DE
"Kadın ve gençlik kollarının listelerine dokunmayacağım, 6 yeni genç ve 20 kadın PM'de olacak" diyen Kemal Kılıçdaroğlu önemli bir uyarıda da bulundu: "Anahtar listemi size arkadaşlarımız getirecek. Onun dışında verilen listeler benim değildir. Arkadaşlarımın getireceği listeyi delegelere verirsiniz." Öte yandan Kılıçdaroğlu il başkanlarına en fazla 3 il başkanı PM'ye alacağını söyledi. Kılıçdaroğlu’unn anahtar listesinin Genel Sekreter Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’de olduğu dile getiriliyor.

GECE BOYU KULİS

Kurultay delegeleri için Parti Genel Merkezi tarafından ayarlanan otellerde dün gece boyu kulis çalışmaları sürdü. Delegeler ve PM adaylarının gözü ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oluşturması beklenen anahtar listede.

ORTAK ANAHTAR LİSTE OLUR MU?
CHP kulislerinde dün bütün gece, Genel Başkanlık seçimlerinde oyların yaklaşık üçte birini alan Muharrem İnce ile Kılıçdaroğlu'nun birlikte ortak bir anahtar liste hazırlayıp hazırlamayacağı tartışmaları yaşandı. Ancak Kılıçdaroğlu'nun dün gece bir ara Genel Başkan Yardımcıları ile toplantı yaparak, onlardan isim önerileri aldığı, bu önerileri aldıktan sonra da tek başına liste üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor.

KİMLERİN ÜZERİ ÇİZİLİR?
Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinin çıkmasının ardından ise PM oylamasında en çok merak edilen anahtar listede yer alan hangi isimlerin üzerinin çizileceği. Kurultay salonlarında delegeler birbirlerine, "kime oy vereceklerinden" çok, "kimi çizeceklerini" tartışıyorlar.

OY VERME İŞLEMİ 20 DAKİKA SÜRÜYOR
Çarşaf listenin bu kadar geniş olması nedeniyle, oylamanın da uzun sürmesi bekleniyor. CHP'nin 1200'den fazla delegesi, elindeki 600 listelik çarşaf listeyle oy kabinine girecek ve bunların arasında 60 ismi seçecek. Bu kadar geniş çarşaf listelerle yapılan daha önceki seçimlerde, her bir delegenin oy verme süresi yaklaşık 20 dakikayı buluyor. Oy tasnif çalışması da yine uzun sürüyor. Bu nedenle, CHP'de yeni Parti Meclisi seçim sonuçlarının ancak yarın sabaha karşı ortaya çıkması bekleniyor.