CHP liderinden bu kez 'namert'

CHP liderinden bu kez 'namert'
CHP liderinden bu kez 'namert'

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , AKP kongresini şov olarak nitelerken Başbakan’a yönelik eleştirilerinin dozunu da arttırdı. Partisinin grup toplantısında hükümete yüklenen Kılıçdaroğlu, toplantının çıkşında gazetecilerin soruları üzerine Başbakan Erdoğan’ın terörün çözümüne ilişkin yaptığı çağrıyı, “Bizim görüşümüz belli, kapımız açık. Gelsinler görüşürüz” diye değerlendirdi.
Kılıçdaroğlu, grup toplantısındaki konuşmasında da tutuklu milletvekilleri konusuna değinirken milli iradenin tutsak olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Halkın oyuyla seçilen, seçildiği zaman önünde engel olmayan, Meclis’te görev yapması gereken milletvekillerini hapiste tutmanın akılla, mantıkla, hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Meclis Başkanı’nın gözetiminde bir protokol imzaladık. Mert adam, imzaladığı protokolün arkasında durur. Kimse kusura bakmasın, durmayan adama namert denir” dedi.
Başbakan’ın kendisine “hain” sözü için açtığı davayı hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerinin arkasında olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Parlamento kararı olmaksızın yabancı ülkenin askerlerini kendi ülkesine davet eden, yasama organını devre dışı bırakan, Türkiye topraklarını yabancı askerlerin postalları altına seren bir insana hain denir. Dilim sertmiş, bana ’hain’ dışında bir laf bulun onu söyleyeyim” diye konuştu.
CHP lideri, AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’ne bazı basın mensuplarının alınmamasını da demokrasi ayıbı olarak niteledi:
“O kongre iktidar partisinin genel kurulu değildi, Recep Tayyip Erdoğan şovuydu. ’Benim özel alanımdır, istediğimi çağırmam’ dersiniz demokrasiyi askıya almışsın demektir. Erdoğan AK Parti’yi babasının çiftliği gibi görüyor olabilir. Bu ülkenin Başbakan’ı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisine Barzani önünde hakaret edebilme terbiyesizliğini göstermiştir. ’Türkiye seninle gurur duyuyor’ sesleriyle Barzani alkışlanıyor, CHP ise yuhalanıyor. Erdoğan’a soruyorum. Terör örgütünü himaye ettiği için mi gurur duyuyorsunuz Barzani’yle?”

‘Kefeninin cebi var’
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “Kefenimle yola çıktım” sözlerine de değinerek, “Allah herkese şerefiyle yaşama ve ölümü nasip etsin. Kefen beyaz, temiz bir kumaştır, cebi falan da yoktur. Ama Erdoğan’ın kefeninin cebi var. Arkadaş, madem kefenden bahsediyorsun, ahirete inanıyorsun da kul hakkı yeme işinden niye vazgeçmiyorsun. Çalma, çırpma, kul hakkına el uzatma huyunu niye bırakmıyorsun? Sen milleti kefen parasına muhtaç hale getirdin” dedi.
Kılıçdaroğlu, konuşmasında Dadaloğlu’nun “Okuttuğun tutmaz oldu âlimler, Kalktı da adalet arttı zulümler, Terlemeden mal kazanan zalimler, Can verirken soluması zor imiş” dörtlüğünü okudu.

‘İlahlık iddiası’
Bu dörtlüğün Erdoğan’ı anlattığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Kimler cep yaptırdı, firavunlar, nemrutların kefenlerinde cepleri vardı. Firavunlaşan bazıları, toplum üzerine baskı kurmak istiyor. Güç hastalığına yakalanıyor. Bu ilahlık iddiasıdır. Bu iddiaya, şirke teslim olanlara, firavunluk devam edecektir diye düşünenlere sesleniyorum: Bu putlar yıkılır, bu zalimler defolur gider.” (RADİKAL)